Elektronika będzie tańsza nawet o połowę?

PRZEGLĄD PRASY: Ceny laptopów, aparatów cyfrowych czy telewizorów mogą spaść nawet o 50 proc. na jesień. Sklepy, walcząc o klienta będą obniżać ceny. Jesień i czas przedświąteczny to czas największych zakupów Polaków a tym samym największych przychodów sklepów.

Jedna z sieci z elektroniką, Electro World, szacuje że do końca roku stanieją telewizory LCD i plazmy. Zapłacimy za nie niecałe 3,9 tys. zł (dzisiaj kosztują średnio 4,5 tys. zł). Stanieją także laptopy - będą kosztować poniżej 1,5 tys. zł. O połowę powinny spaść ceny akcesoriów do aparatów cyfrowych, a o kilkanaście procent telefony komórkowe. Szacunkowe ceny sprzętu elektronicznego publikuje dzisiejsza Gazeta Prawna ].

Jak powiedział w rozmowie z Gazetą Prawną Artur Adamowicz, rzecznik prasowy sieci Electro World Polska, spadek cen to także efekt postępu technologicznego , stary sprzęt jest zastępowany przez nowsze technologie. - Trwa wymiana technologiczna, która na taką skalę miała miejsce tylko w czasach, gdy ludzie wymieniali telewizory czarno-białe na kolorowe - dodaje.

Polacy coraz chętniej kupują elektronikę i sprzęt AGD. W ubiegłym roku wzrost zanotowały dwie największe sieci. Polski oddział Metro zwiększył sprzedaż o ponad 13 proc. a obroty Electro World wzrosły o co najmniej 60 proc. Poza nimi mocną pozycję na polski rynku mają także sieci: Awans, RTV Euro AGD, Mars, Avans, Mix-Electronics czy Neonet. Przychody notują także sklepy internetowe handlujące elektroniką.

Rosnący popyt ma wpływ na plany inwestycyjne dużych sieci sklepów z elektroniką. W ciągu najbliższych trzech, czterech lat wydadzą one na budowę nowych sklepów kilkadziesiąt milionów euro. Według GfK Polonia wartość rynku elektroniki w Polsce może na koniec tego roku wynieść 5-5,5 mld zł.