Google Earth zdobywa kosmos

Obserwowanie z własnego komputera gwiezdnych konstelacji i galaktyk jest już możliwe dzięki nowej funkcjonalności Google Earth- Sky.

Sky opiera się na milionie zdjęć zrobionych przez naukowców z amerykańskich instytutów astronomicznych, m.in. z NASA. Aby móc obserwować kosmos z Ziemii, trzeba mieć zainstalowaną na swoim komputerze najnowszą wersję Google Earth.

Google poinformowało, że inicjatywa takiej usługi wyszła od jej pracowników, którzy osobiście byli tym tematem zainteresowani. - Chcieliśmy przekazać użytkownikom nowe źródło informacji - mówi Chikai Ohazama z Google Earth dla NYTimes.

Sky nie jest jednak pierwszym pomysłem Google, mającym przybliżyć internautom kosmos. W marcu 2006 r. ruszył Google Mars, dzięki któremu można zwiedzać Czerwoną Planetę przy pomocy interaktywnych map. Dostępny jest także serwis Google Moon, czyli obserwowanie powierzchni księżyca ze statku Apollo (pierwsze lądowanie na Księżycu).

Wszystkie te funkcjonalności możliwe są dzięki współpracy Google z NASA. Porozumienie w sprawie wykorzystywania materiałów amerykańskiej agencji przestrzeni kosmicznej zostało zawarte w grudniu 2006 r.

earth.google.com/

www.google.com/mars/

moon.google.com/

Źródło: NYTimes, BBC

Zuzanna Szybisty