WiFi zasilane z baterii słonecznych

Mała amerykańska firma Solis Energy zaprezentowała technologię, która pozwala na zasilanie routerów WiFi z baterii słonecznych. Ma to umożliwić umieszczanie routerów tam, gdzie trudno jest doprowadzić tradycyjne zasilanie sieciowe.

Zaprezentowanym produktem jest Solar Power Plant, który jest w stanie dostarczyć stałe napięcie o wartości 12, 24 oraz 48 woltów, wystarczające do zasilania takich urządzeń jak kamery przemysłowe czy drobne urządzenia sieciowe, np. routery WiFi.

Akumulatory naładowane z baterii słonecznej mogą zasilać dołączone urządzenia nawet do siedmiu dni. Funkcjonalność ta wykorzystywana jest przede wszystkim w nocy. Urządzenie można też zasilać z tradycyjnej zmiennoprądowej sieci elektrycznej, np. z systemów oświetlenia ulicznego. Solis Energy oferuje także zasilacz awaryjny do pracy na zewnątrz pomieszczeń - Outdoor UPS - który dzięki zasilaniu z baterii słonecznych może podtrzymać pracę urządzeń krytycznych dla funkcjonowania sieci komputerowej przez wiele dni.

Sieci WiFi zasilane energią słoneczną to dopiero rosnący rynek, ale istnieją już takie działające instalacje, m.in w Minneapolis oraz w Paryżu.

Krzysztof Jakubik