Implanty RFID powodują raka?

Naukowcy ostrzegają, że może istnieć związek między wszczepieniem istotom żywym chipów RFID a zachorowaniami na raka. Szef produkującej chipy dla ludzi firmy VeriChip twierdzi, że nie słyszał o żadnych badaniach, które by to potwierdzały.

Według agencji Associated Press, w ciągu ostatnich kilku lat pojawił się szereg raportów dowodzących, że wszczepienie chipów RFID myszom mogło zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Badania przeprowadzane na zwierzętach nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy ostrzegają jednak, że może istnieć związek między przekaźnikiem RFID a pojawieniem się nowotworowych guzów i nawołują do wstrzymania się z wszczepianiem chipów ludziom przed przeprowadzeniem długoterminowych testów na większych zwierzętach.

Szef firmy VeriChip, Scott Silverman, w odpowiedzi na pytania agencji Associated Press odpowiada, że nie zna żadnych wiarygodnych wyników badań, w których wykryto by związek między implantami RFID a pojawieniem się guzów u laboratoryjnych myszy, szczurów, a tym bardziej większych zwierząt takich jak psy i koty. Firma produkuje układy, które mogą być wszczepiane ludziom. Jej produkty zostały zaakceptowane przez rządową Food and Drug Administration w 2004 roku.

AP wymienia szereg badań, w których zauważono dużą liczbę nowotworów w grupach gryzoni, które miały zainstalowane chipy. Naukowcy podkreślają, że nie ma stuprocentowej pewności, że to właśnie układy RFID zwiększały ryzyko pojawienia się raka. Dodatkowo, nie ma pewności, że nawet jeśli tak jest, to podobna zależność wystąpi u większych zwierząt i ludzi. Dopóki nie uzyskamy bardziej dokładnych wyników badań wielu ekspertów przestrzega przed stosowaniem RFID u ludzi. Associated Press cytuje dr Roberta Benezrę z nowojorskiego centrum onkologicznego Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. W rozmowie z dziennikarzami agencji powiedział on, że nigdy w życiu nie zgodziłby się teraz na instalację chipu RFID u siebie lub kogokolwiek z jego rodziny.

***

Zobacz także: Implanty RFID: pomagają, ale mogą być groźne

Krzysztof Pietrzak