MCI Management i Intel Capital inwestują w Bułgarii

Oba fundusze zdecydowały się na inwestycję w Nexcom, bułgarskiego alternatywnego operatora telekomunikacyjnego, budującego ogólnokrajową sieć bezprzewodowego dostępu do Internetu WiMAX.

Działająca od 1998 roku firma jest największym alternatywnym operatorem telekomunikacyjnym, oferującym usługi transmisji głosu i danych dla przedsiębiorstw. W tej chwili skupia się przede wszystkim na sprzedaży połączeń: lokalnych, fixed-to-mobile oraz usługach VoIP w ruchu międzynarodowym. Ma ponad 5 tys. klientów, w tym ok. 10% największych firm w Bułgarii. Objęła swoimi usługami także ok. 40% hoteli na wybrzeżu Morza Czarnego.

Bułgarska Netia

Firma, określona przez przedstawicieli MCI jako "bułgarska Netia" jest głównym konkurentem wiodącego operatora lokalnego BTC. "Sytuacja na naszym rynku przypomina trochę to z czym mieliście do czynienia w Polsce kilka lat temu. Ponad 90% rynku usług głosowych należy do BTC, byłego monopolisty " - mówi Christopher Haller, przewodniczący rady nadzorcze i jeden z założycieli Nexcom. Pod kontrolą BTC pozostaje także "ostatnia mila", co ogranicza rozwój telekomunikacyjnego rynku usług dodanych.

Model biznesowy Nexcom zakłada przede wszystkim inwestycję w rozwój usług dodanych. Firma jest jednym z czterech posiadaczy licencji operatorskich na transmisję WiMAX. Operator wdrożył już usługi oparte na tej technologii w 15 głównych miastach i do końca br. chce nimi objąć 10 kolejnych. Rozbudowuje także sieć sprzedaży usług.

MCI na nowym rynku

To pierwsza inwestycja MCI Management w Bułgarii. "Ten kraj jest atrakcyjnym rynkiem chociażby ze względu na inwestycje, które nastąpiły w związku z wejściem Bułgarii do UE. Przy tym pod względem wskaźników ekonomicznych i proporcji pomiędzy sektorami gospodarki Bułgaria jest bardzo podobna do Polski " - mówi Bogdan Wiśniewski, dyrektor inwestycyjny i partner MCI Management.

MCI Management i MCI Euroventures, nowy fundusz private equity zainteresowany małymi i średnimi przedsiębiorstwami w Europie Środkowej zainwestowały w Nexcom 5 mln dolarów. Dodatkowo firma udzieli operatorowi pożyczki w wysokości 2,1 mln dolarów.

Przedstawiciele drugiego inwestora Intel Capital odmówili informacji o wysokości wkładu własnego w spółkę. Zdradzili tylko, że są w tym projekcie inwestorem mniejszościowym, co jednak przestanie być regułą. "Nasz fundusz zmienia strategię i będzie inwestował środki także jako wiodący podmiot " - mówi Marcin Hejka, dyrektor zarządzający Intel Capital w Europie Środkowo Wschodniej. "Już za kilka dni zaprezentujemy naszą nową inwestycję, pierwszą w Polsce od 2004 roku " - dodaje.

Antoni Bielewicz