20. Kongres Planetarny w Edynburgu

W Edynburgu trwa 20. Kongres Planetarny, zwołany w 50. rocznicę wystrzelenia pierwszego sztucznego satelity Ziemi - Sputnika 1.

Organizatorem kongresu jest Stowarzyszenie Badaczy Kosmosu - elitarna organizacja, grupująca uczestników lotów kosmicznych. W obradach przebiegających pod hasłem "50 lat w przestrzeni - startujemy w przyszłość" uczestniczy 73 astronautów i kosmonautów z 15 krajów, w tym Mirosław Hermaszewski z Polski.

Dyskusja obejmuje różne tematy - od filozoficznych i historycznych ocen eksploracji przestrzeni kosmicznej, po plany kolejnych wypraw, projekty nowych rozwiązań technicznych i założenia międzynarodowej współpracy w badaniu kosmosu. Ważnym elementem kongresu są referaty i osobiste uwagi astronautów na temat zmian w naszym środowisku naturalnym, widzianych z perspektywy orbity okołoziemskiej.

Jest też miejsce na wspominki. Aleksiej Leonow, pierwszy człowiek, który spacerował w przestrzeni kosmicznej, rozbawił zebranych szczerym wyznaniem, że kiedy wyszedł na zewnątrz statku kosmicznego i popatrzył na Ziemię - pomyślał: " a jednak to prawda, jest okrągła".