IDF2007: SkullTrail - potworna moc nowej platformy dla graczy

Dwa 4-rdzeniowe Penryny, 4 sloty na karty PCI Express 2.0 to najważniejsze cechy nowej platformy Intela dla najbardziej zapalonych graczy.

Platforma SkullTrail jest rozwinięciem prezentowanej przez nas w artykule "V8 - nowa "wyścigówka" Intela" platformy V8, która tak naprawdę była zaadoptowaną do potrzeb użytkownika domowego platformą serwerową. Płyta główna dla platformy SkullTrail wyposażona jest w 4 gniazda na karty pamieci PCI Express 2.0. Intel potwierdził, że jeśli tylko NVIDIA wyrazi na to zgodę to SkullTrail nie będzie miał żadnych problemów z obsługą QuadSLI złożonego z 4 kart graficznych. Niestety znając NVIDIĘ, nie sądzimy aby firma zgodziła się na obsługę SLI przez konkurencyjny chipset.

Do platformy instalowane mają być dwa 4-rdzeniowe procesory Penryn. Jedynym zgrzytem wydaje się zastosowanie serwerowego chipsetu Stoakley, który obsługuje jedynie nietypowe i drogie pamięci FB-DIMM. Po projekcie płyty widać jednak, że nie jest to model serwerowy. Płyta przywołuje na myśl modele dla wymagających graczy, jest dobrze zaprojektowana oferując rozsądnie rozplanowane komponenty i sporo miejsca na ponadwymiarowe układy chłodzenia. SkullTrail trafi na rynek w czwartym kwartale br, lub na początku 2008 roku.

Juliusz Kornaszewski