IBM: Lotus Symphony dajemy bezpłatnie

Niebawem pakiet aplikacji biurowych Lotus Symphony - część platformy Lotus Notes/Domino 8 - będzie nieodpłatnie dostępny na stronie IBM. Krok ten stawia IBM w jednym rzędzie m.in. z Sun i Google, które konkurują z Microsoftem na rynku oprogramowania biurowego. IBM zapowiedział również wsparcie dla społeczności open source, pracującej nad rozwojem pakietu OpenOffice.

Narzędzia wchodzące w skład pakietu Lotus Symphony to m.in. edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i program do tworzenia prezentacji. Aplikacje Lotus Symphony mają obsługiwać zarówno formaty Microsoftu, jak i OpenDocument, wywodzący się z OpenOffice. Jednocześnie 35 inżynierów IBM dołączyło do grupy pracującej nad pakietem OpenOffice.

Wsparcie ze strony IBM, może okazać się bardzo ważne dla zwiększenia popularności pakietów biurowych opartych na licencjach open source. "Na rynek darmowych pakietów biurowych z całym dobrem inwentarza wkracza IBM - ze swoją marką, wsparciem technicznym i usługami dodatkowymi " - mówi Melissa Webster, analityk IDC. Podobnego zdania są przedstawiciele kierownictwa IBM. Porównują zaistniałą sytuację, ze stanem rzeczy sprzed 7 lat, kiedy to IBM zaoferował wsparcie twórcom systemu operacyjnego Linux. Działanie to spopularyzowało Linuxa jako platformę serwerową, konkurencyjną wobec rozwiązań Microsoftu.

IBM ma również nadzieję, że jego decyzja przyczyni się do "przyspieszenia wymiany informacji pomiędzy firmami oraz wykorzystania otwartych formatów zapisu danych, które mogą być poprawnie odczytywane, niezależnie od wykorzystywanego programu ". Format OpenDocument został w zeszłym roku zatwierdzony przez organizację ISO, jako zgodny z regulacjami dotyczącymi standaryzacji. Microsoft, który ma własny otwarty format zapisu - Office OpenXML - także starał się o uznanie go za międzynarodowy standard. Jego podanie zostało jednak odrzucone. Niezależnie od tego eksperci ostrzegają, że pełnej kompatybilności pomiędzy pakietem Office i aplikacjami typu OpenOffice nie da się zachować bez naruszenia praw autorskich. Tekst będzie, co prawda odczytywany poprawnie, jednak mogą wystąpić problemy z formatowaniem i czcionkami.

Analitycy zgodnie twierdzą, aby rzeczywiście zagrozić pozycji Microsoftu, jako dostawcy oprogramowania biurowego potrzeba jeszcze dużo pracy. "Trzy największe firmy - IBM, Google i Sun - mają solidne zaplecze i potencjalnie mogą poważnie zagrozić pozycji pakietu Office. Będzie to jednak bardzo trudne zadanie " - uważa Rob Koplowitz, analityk z Forrester Research. Obecnie - wg danych Microsoftu - na całym świecie z pakietu Office korzysta ponad 500 mln użytkowników.

Piotr Waszczuk