Notebooki będą oferowane w konfiguracji z napędami SSD (zawierającymi pamięć flash/NAND) o pojemności 64 GB. HP będzie na początku instalować napędy SSD w następujących notebookach: HP Compaq 2710p, 2510p, 6910p oraz w notebookach linii 8000. Z czasem, użytkownicy będą mogli również kupować inne modele biznesowych notebooków zawierające napędy SSD.
Notebook wyposażony w napęd SSD będzie kosztować przeciętnie o ok. 1000 USD więcej niż taki sam notebook zawierający standardowy dysk twardy. HP zapowiada, że z czasem, wraz ze wzrostem popytu na tego rodzaje notebooki i podjęciem ich produkcji na większa skalę, różnica w cenie zostanie znacznie zmniejszona.
Notebook wyposażony w napęd SSD ma wiele zalet w porównaniu ze standardowym notebookiem: pracuje wydajniej (napęd SSD nie posiada ruchomych części i odczytuje/zapisuje dane szybciej niż dysk twardy), jest odporny na wstrząsy, pobiera mniej prądu (a więc może pracować dłużej bez konieczności doładowywania baterii) oraz jest lżejszy o ok. 25% od standardowego notebooka.
Wiodącym producentem napędów SSD jest obecnie firma Samsung, która ma w swojej ofercie napędy SSD o pojemności 32 i 64 GB (zdjęcie powyżej). Do produkcji napędów SSD przygotowuje się również Seagate, zapowiadając, że rozwiązania takie pojawią się w jego ofercie na początku przyszłego roku.
Janusz Chustecki