Office Workspace czyli biuro online wg. Microsoftu

Microsoft zaprezentował wersję beta nowej usługi Office Live Workspace. Umożliwia ona tworzenie dokumentów Office bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej oraz współdzielenie ich z innymi użytkownikami. Dodatkowo pozwala na wgląd i komentowanie dokumentów nawet tym użytkownikom, którzy nie mają zainstalowanego pakietu Office na swoich komputerach.

Microsoft Office Live Workspace to kolejna próba koncernu (po m.in. Office Live Small Business i Windows Live) w zakresie udostępniania popularnych aplikacji w wersji obsługiwanej z poziomu przeglądarki. Jest to również krok w walce z potentatem tego typu usług - firmą Google, która już od dłuższego czasu oferuje użytkownikom dostępne online aplikacje biurowe.

Nowa usługa Microsoftu, dostępna w tej chwili w wersji beta, umożliwia darmowe umieszczanie w sieci dokumentów Worda, Excella czy PowerPointa. Zarejestrowany użytkownik może umieścić w sieci nawet do 1000 dokumentów i zaprosić do ich edycji innych. Wgląd w dokumenty nie wymaga instalacji MS Office, jednak aby móc je edytować (poza komentarzami) niezbędne jest posiadanie "desktopowej" wersji pakietu.

Koncern z Redmond nie jest jedynym, który ostatnio wprowadza w życie plany mocniejszego wejścia na rynek aplikacji internetowych. Firma Adobe ogłosiła dzisiaj, że podpisała końcowe porozumienie w sprawie zakupu Virtual Ubiquity, twórcy online'owego edytora tekstu Buzzword, stworzonego za pomocą oprogramowania Adobe Flex i korzystającego z technologii Flash. Dodatkowo Adobe uruchomiło usługę kodowo nazwaną "Share", umożliwiającą współdzielenie i współtworzenie dokumentów w sieci.

Krzysztof Pietrzak