Storage'owych imprez czas

W ciągu najbliższych miesięcy w Europie i w Polsce odbędzie się kilka dużych imprez poświęconych pamięciom masowym. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w tej dziedzinie, a także porozmawiać z najlepszymi na rynku ekspertami.

Już za tydzień (10 października 2007 r.) w warszawskim hotelu Intercontinental odbędzie się całodniowa konferencja "Stor Age Trendy 2007", organizowana przez Sun Microsystems, Hitachi Data Systems oraz Brocade. Jej organizatorzy planują poruszyć tematykę m.in. wpływu OpenSource i systemów wirtualnych na technologie pamięci masowych. Opowiedzą też o funkcjonalnościach i realnych korzyściach z ich użytkowania.

Przedstawiciele Hitachi Data Systems pokażą rozwiązania USP-V/9990V oraz opowiedzą jak zbudować aktywne archiwum cyfrowe, w którym przed długi czas można przechowywać nie zmieniające się treści. Brocade zaś przedstawi rozwiązanie Data Center Fabric jako system umożliwiający rozbudowę sieci SAN i FAN.

Jak powiedział nam Jacek Szczepanek, szef działu pamięci masowych w Sun Microsystems, który będzie otwierał konferencję, warto zwrócić uwagę na to, że wiele firm wciąż trwa w modelu biznesowym, który na już ponad 20 lat. To powoduje, że technologie nie są efektywnie wykorzystywane, niosą też wiele zagrożeń dla przechowywanych danych. Na szczęście ilość inwestycji rynku pamięci masowych cały czas rośnie (nawet szybciej niż na rynku serwerów), co daje szansę także na przebicie się z ofertę OpenSource.

Patronem medialnym konferencji "Stor Age Trendy 2007" jest Centrum Wiedzy storagestandard.pl. Dla naszych Czytelników są jeszcze wolne, bezpłatne miejsca.

Kolejną konferencją są targi "Storage Expo", które odbędą się w londyńskiej hali Olympia w dniach 17-18 października br. To już siódma edycja tej imprezy - jedynej tak dużej na rynku brytyjskim i jednej z większych w Europie. Tradycyjnie wystawie będzie towarzyszyć cykl wykładów edukacyjnych, podzielonych na trzy ścieżki - biznesową, technologiczną i nową, poświęconą aspektom ochrony środowiska (Green IT Zone). Ten nowy cykl wykładów jest wspierany przez grupę The Green Technology Initiative i będzie dotyczył jakże popularnego ostatnio tematu redukcji emisji dwutlenku węgla, powodowanej m.in. przez bardzo duży pobór mocy w centrach danych.

Pod koniec października odbędzie się we Frankfurcie największa w Europie impreza poświęcona sieciowym pamięciom masowym - Storage Networking World Europe. Spotkanie, które odbędzie się w dniach 29-31 października w Congress Frankfurt, jest organizowane przez Storage Networking Industry Association (jedyną na świecie niezależną organizację zrzeszającą producentów i dostawców pamięci masowych oraz tworzoną nowe, otwarte standardy współpracy pomiędzy urządzeniami), a patronem prasowym jest redakcja Computerworld. W konferencji weźmie udział ok. 1500 uczestników z 30 krajów.

Podczas SNW Europe odbędzie się ponad 120 sesji (w tym 21 opisów wdrożeń i 33 sesje SNIA Tutorial). Jak zapowiadają organizatorzy, jednym z głównych tematów konferencji będzie deduplikacja danych, ale oczywiście nie zabraknie też tematów związanych z klasyfikacją informacji, zarządzaniem informacją oraz pamięciami masowymi, archiwizację i backupem, bezpieczeństwem danych, a także - co oczywiste - ochroną środowiska.

SNIA ma także cykl imprez edukacyjnych - SNIA Academy. Jedno z tych spotkań odbędzie się 4 grudnia w Warszawie. Centrum Wiedzy storagestandard.pl jest patronem medialnym tej imprezy. Szczegółowe informacje, jak też możliwość rejestracji, zostaną udostępnione na początku listopada.

Krzysztof Jakubik