Exatel inwestuje w IMS Alcatela-Lucenta

Polski dostawca usług telekomunikacyjnych podpisał ze spółką Sprint (partner Alcatel-Lucent) umowę na wdrożenie multimedialnej platformy usługowej IMS. Rozwiązanie ma pozwolić na uruchomienie nowej, bardziej ukierunkowanej oferty zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych oraz przyczynić się do obniżenia kosztów operacyjnych (OPEX).

Najważniejszym elementem platformy IMS Alcatela-Lucenta jest serwer aplikacyjny Feature Server 5000. Do jego zadań należy m.in. realizowanie takich usług, jak: połączenia tradycyjne (głosowe) i IP, czy obsługiwanie konwergentnych terminali (GSM/Wi-Fi oparte na protokole SIP) abonentów korzystających z sieci stacjonarnych i mobilnych (Fixed-Mobile Convergence). W zestawie kompletnego rozwiązania IMS znajdują się dodatkowo bramy medialne (i sterowniki do nich) z rodziny Alcatel-Lucent Gateway Platform.

Jedną z ciekawszych cech wdrażanej platformy będzie możliwość personalizacji usług dodanych. Dzięki temu abonenci będą mogli samodzielnie zarządzać usługami i połączeniami telefonicznymi (interfejs w przeglądarce). Implementacja IMS pozwoli także Exatelowi szerzej zaistnieć na rynku popularnych usług telekomunikacyjnych związanych z WLR (wholesale line rental - hurtowy dostep do sieci) oraz BSA (Bitstream Access - sprzedaż usług szerokopasmowych).

NetWorld OnLine