Nadzór bankowy zgodził się na podział BPH

Jak podaje Gazeta Wyborcza, po dziesięciogodzinnym posiedzeniu nadzór bankowy dał wczoraj zielone światło dla pierwszego etapu łączenia banków Pekao i BPH. To oznacza zapewne także, że już wkrótce mini BPH może zostać połączony z GE Money Bank. To również początek serii projektów IT.

Po dwóch latach od przejęcia niemieckiego banku HVB, a wraz z nim polskiego Baku BPH, UniCredit wreszcie mogą zacząć przyłączanie BPH do Pekao. Wczorajsza decyzja KNB dotyczy na razie tylko pierwszego etapu transakcji: zgody na podział Banku BPH na dwie części - tę przyłączaną do Pekao i tę sprzedawaną nowemu właścicielowi, amerykańskiemu GE Money. Konieczność podziału BPH to efekt kompromisu szefów UniCredit i polskiego rządu, który nie chciał zgodzić się na pełną fuzję. Nie wiadomo, czy Włosi zdążą podzielić BPH jeszcze w tym roku. W oczekiwaniu na decyzję nadzoru już kilka tygodni temu wydzielili dwie funkcjonujące obok siebie części (tzw. zakłady) BPH.

Zgodna nadzoru finansowego na podział BPH to także zielone światło dla rozpoczęcia migracji oddziałów BPH, włączanych do Pekao, na stosowany w tym banku system centralny Systematics. Projekt ten rozpocznie się wówczas, gdy nowy inwestor przejmie - wraz ze stosowanym dotychczas systemem centralnym Profile - pozostałe 200 placówek BPH.

Fuzja mini BPH z GE Money Bank - o ile dostanie on zgodę na jego przejęcie - na pewno będzie się wiązać z serią projektów IT, choć nie wiadomo, czy nowy inwestor pozostanie przy stosowanym tam rozwiązaniu, czy - jak Pekao - dokona migracji oddziałów BPH na własne.

Computerworld