Asus prezentuje nowe karty dźwiękowe

Oferta firmy Asus wzbogaciła sie o dwie nowe karty dźwiękowe o oznaczeniach Xonar D2X i Xonar U1. Pierwsza montowana jest w slocie PCI-E, natomiast druga to urządzenie zewnętrzne, komunikujące się z komputerem za pomocą interfejsu USB.

Karta Xonar D2X, którą możemy obsadzić w slocie PCI-E, przeznaczona jest przede wszystkim dla osób poświęcających sporo czasu na granie. Producent podkreśla, że dzięki niej użytkownik nie musi się obawiać często pojawiających się problemów z dźwiękiem w grach pod systemem Windows Vista. "Po pojawieniu się na rynku systemu Windows Vista, cała architektura sterowników audio została zmieniona. W rezultacie gracze zostali postawieni w sytuacji, w której bardzo często w grach zaczęły pojawiać się problemy z uzyskaniem dźwięku surround lub sprzętowej akceleracji Direct3D oraz efektów EAX. Aby obejść ten problem, rodzina kart dźwiękowych ASUS Xonar wykorzystuje wyjątkowe rozwiązania technologiczne - nowe rozszerzenie DS3D GX w sterowniku karty Xonar D2X - w pełni obsługujące dźwięk przestrzenny oraz opcje sprzętowej akceleracji, pozwalające na szybkie tłumaczenie poleceń DirectX do DS3D GX." - tłumaczą przedstawiciele firmy.

Urządzenie korzysta z technologii eliminacji echa Acoustics Echo Cancellation (AEC, dba o poprawną komunikację głosową podczas rozgrywek sieciowych) i zapewnia stosunek sygnału do szumu (SNR) na poziomie 118 dB. Jest zgodne z technologiami Dolby Digital Live, Dolby Headphone, Dolby Virtual Speaker, Dolby Pro Logic IIx, DTS Interactive i DTS NEP: PC. Użytkownik otrzymał też do dyspozycji współpracujące z wbudowanym układem ALT (Analog Loopback Transformation) oprogramowanie o nazwie "Portable Media Procesor" (zapewnia analogowe nagrywanie cyfrowych plików muzycznych bez utraty jakości).

Xonar U1 - w przeciwieństwie do poprzedniego modelu - jest urządzeniem zewnętrznym, podłączanym do komputera za pomocą interfejsu USB. Korzysta ono z wysokiej jakości przetwornika analogowo-cyfrowego DAC, wysokiej jakości wzmacniacza słuchawkowego oraz obsługuje system EAX i sprzętową akcelerację DirectSound HW w systemach Windows Vista/XP. Nowość jest zgodna z systemami Dolby (Dolby Virtual Speaker, Dolby Headphone, Dolby Digital Live, Dolby Prologic IIx) oraz potrafi tłumić szumy tła do poziomu 20 dB.

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.

Krzysztof Lech