Mandriva Linux 2008 - naprawdę już jest?

Od dwóch dni na serwery lustrzane kopiowała się Mandriva 2008. Wczoraj oficjalnie ogłoszono jej publiczne udostępnienie, choć obrazy ISO ciągle jeszcze nie pojawiły się w wielu lokalizacjach.

Jak pisze w swoim blogu deweloper dystrybucji, Mandriva 2008 to efekt sześciu miesięcy ciężkiej pracy. W systemie znalazło się najnowsze GNOME 2.20, KDE 3.5.7, OpenOffice.org 2.2.1 i kernel 2.6.22.9.

Miłośników błyskotek z pewnością zainteresuje Compiz Fusion w wersji 0.5.2 - nie tak stabilnej jak 0.6.0, ale oferującej już wystrzałowe efekty pulpitu przy zachowaniu niezłej stabilności.

System od czasów Mandrake/Mandrakelinuksa uznawany jest za straszący niedociągnięciami, wstępne testy pokazują jednak, że edycja 2008 zachowuje się całkowicie poprawnie. Drobne problemy mieliśmy tylko z filmami wideo (brak obrazu przy wykorzystaniu akceleracji 3D), ale podobne błędy zaobserwowaliśmy już w openSUSE 10.3. Wnioskujemy więc, że wina tkwi w sterownikach dla chipsetu graficznego.

Dzięki integracji kodeków i binarnych sterowników, Mandriva 2008 pretenduje do miana idealnego systemu dla początkujących. Jej twórcy twierdzą wręcz, że pozwala ona na rozpoczęcie pracy w Linuksie bez posiadania jakiejkolwiek specjalistycznej wiedzy.

Problem z pobieraniem?

W chwili obecnej (7:50, 10.10.2007) "ustrzelenie" obrazu ISO na którymkolwiek z serwerów i jego szybkie pobranie jest oznaką wyjątkowego szczęścia. Wygląda na to, że deweloperzy odrobinę pospieszyli się z publicznymi ogłoszeniami, a internauci jak najszybciej chcą rozpocząć testy...

Działania grupy pracującej nad openSUSE należy uznać za dużo rozsądniejsze. Pliki ISO udostępniono na tydzień przed oficjalną premierą, by miały czas na skopiowanie się na wszystkie serwery lustrzane.

Dodatkowe informacje: "Mandriva Linux 2008 now available" (witryna w języku angielskim)

Łukasz Bigo