Pierwsze certyfikaty UWB

WiMedia Alliance (stowrzyszenie promujące technologię UWB) przyznało certyfikaty pierwszym układom scalonym wspierającym tę technologię.

UWB to technologia radiowa pozwalająca transmitować dane na odległość kilku metrów z szybkością do 480 Mb/s. Rozwiązanie może być wykorzystywane do budowania połączeń tworzących WPAN (Wireless Personal Area Network), sprzęgających np. pecety zainstalowane w domu czy sprzęt elektroniczny powszechnego użytku. Jedną z zalet technologii jest bardzo mały pobór mocy, co pozwala znacznie wydłużyć żywotność baterii zasilających urządzenia UWB.

WiMedia Alliance przyznało certyfikaty 12 platformom UWB opracowanym przez producentów układów scalonych, takich jak Intel, Alereon, Realtek i Staccato. Są to układy, które wspierają warstwy fizyczną i MAC, obsługujące nadajnik/odbiornik UWB.

Chipsety będą mogły być również instalowane w urządzeniach wykorzystujących protokoły (takie jak Bluetooth 3.0 czy Wireless USB) operujące w wyższych warstwach. Przyznawaniem certyfikatów dla takich implementacji zajmują się Wireless USB Implementers Forum i Bluetooth Special Interest Group (SIG). Wireless USB Implementers Forum przyznało np. w połowie br. takie certyfikaty czterem produktom. Organizacja Bluetooth SIG kończy prace nad specyfikacją Bluetooth 3.0 i zapowiada, że przystąpi do wydawania certyfikatów układom zgodnym z tym standardem w połowie 2008 r.

Janusz Chustecki