Polski Winamp 5.5

Ukazała się kolejna, zupełnie zmieniona wersja, popularnego odtwarzacza multimedialnego Winamp. Oprócz odświeżonego interfejsu znalazło się w nim wiele nowości, zmian i usprawnień. Najważniejsze, że język polski jest obecny w pliku instalacyjnym.

Winamp, pomimo ekspansji innych odtwarzaczy multimedialnych, nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych programów dla systemu Windows. Wielu użytkowników po prostu nie wyobraża sobie muzyki w formacie MP3 bez tej aplikacji.

W najnowszym wydaniu wprowadzono nowoczesny interfejs, nawiązujący do Visty. Na szczęście nie zmieniono układu i elementów, dzięki czemu nie trzeba pozbywać się starych nawyków. Lista odtwarzania umożliwia dostosowanie widoku a jednocześnie z łatwością można ją zminimalizować lub wyłączyć, by nie zajmowała całego ekranu. Podobnie jak w Windows Media Playerze 11, można wyświetlić informacje związane z albumem, które są pobierane z Internetu (a dokładniej z serwisu AOL) na życzenie użytkownika. Ciekawostką jest również wprowadzenie specjalnej przeglądarki internetowej Bento Browser, która umożliwia wyszukiwanie list odtwarzania w Sieci, tworzenie linków do blogów czy wyszukiwanie informacji na temat artystów. Liczba funkcji nie jest zbyt imponująca, ale trzeba przyznać, że dla wygodnickich będzie to spore ułatwienie. W interfejsie bardzo nam się spodobała funkcja ustawień skórki, która umożliwia dostosowanie wybranego tematu graficznego do własnych potrzeb z jednego miejsca.

Pobierz wersję Full i Lite

Warto wspomnieć, że instalator na stronie producenta dostępny jest w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim, polskim, francuskim, słoweńskim i holenderskim. Instalator tradycyjnie jest podzielony na 3 wersje. Lite i Full są bezpłatne, a Pro kosztuje 19,95 USD. W zamian użytkownik otrzymuje dostęp do funkcji szybkiego nagrywania płyt i szybkiego zgrywania muzyki z płyt CD-Audio i kodowania utworów w formacie AAC, MP3 i WMA.

Szczegółowa lista zmian znajduje się na stronie producenta.

Robert Ścisłowski