Dyski twarde o pojemności 4 TB

Firma Hitachi Global Storage Technologies opracowała technologię, która pozwoli w ciągu najbliższych dwóch lat zwiększyć czterokrotnie pojemność dysków twardych instalowanych w komputerach desktop.

Nowa technologia produkcji głowic odczytujących dane pozwala upakować na powierzchni talerza dysku więcej informacji, zwiększając w ten sposób pojemność dysku nawet do 4 TB.

Producenci dysków twardych podwajają obecnie ich pojemność przeciętnie co dwa lata. Opracowana przez Hitachi technologia łamie ten schemat, gdyż oparte na niej dyski twarde o pojemności 4 TB mogą wejść na rynek już w 2009 r.

Ponieważ dyski twarde są coraz mniejsze, głowice odczytujące dane z coraz mniejszych pół magnetycznych muszą być bardzo czułe, aby podołać temu zadaniu. Opracowane przez Hitachi głowice są produkowane w oparciu o materiał CPP-GMR (Current Perpendicular-to-the-Plane GMR) i są dlatego dużo czulsze niż standardowe, produkowane obecnie głowice.

Po zastosowaniu głowic CPP-GMR, dane mogą być upakowywane na dysku z dużo większą gęstością, dochodzącą do 500 Gb na cal kwadratowy. Stosując produkowane obecnie głowice, nie może to być więcej niż 200 Gb na cal kwadratowy.

Nowa technologia wykorzystuje zjawisko gigantycznego magnetooporu (GMR; giant magnetoresistance). GMR manipuluje w odpowiedni sposób dwiema cechami elektronu: jego ładunkiem oraz tzw. spinem. To właśnie od czasu odkrycia zjawiska GMR pojemność dysków twardych zaczęła gwałtownie rosnąć, a ich wielkość maleć.

Hitachi produkuje obecnie dyski twarde o wysokości 1 cala, 1,8 cala, 2,5 cala i 3,5 cala. W każdej z tych kategorii największe dyski mają następujące pojemności: 1 cal (dysk PATA o nazwie Microdrive 3K8 o pojemności 8 GB); 1,8 cala (dysk PATA o nazwie Travelstar C4K60 Slim o pojemności 60 GB); 2,5 cala (dysk SATA o nazwie Travelstar 5K250 o pojemności 250 GB); 3,5 cala (dysk SATA o nazwie Ultrastar A7K1000 o pojemności 1 TB).

Janusz Chustecki