Open Source zyskuje zaufanie informatyków

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę Barracuda Networks, oprogramowanie Open Source zyskuje coraz większe zaufanie wśród informatyków. Specjaliści IT cenią je niemal tak samo, jak oprogramowanie o zamkniętych kodach źródłowych.

Barracuda Networks zajmuje się tworzeniem zintegrowanych systemów filtrujących ruch sieciowy, w tym odsiewających spam, ograniczających ruch na łączach, funkcjonujących w roli firewalli itp. Warto pamiętać, że nie jest to firma analityczna.

OSS bardziej popularne?

Aby sprawdzić, jak korporacyjni informatycy reagują na Open Source (OSS), Barracuda Networks zdecydowała się na przeprowadzenie ankiety. Okazało się, że spośród 288 specjalistów, aż 53 procent preferuje rozwiązania OSS, a tylko 47 procent - aplikacje zamknięte.

Open Source triumfuje w dziedzinie, w której Microsoft wygrywał z UNIX-em i NetWare: ceną. Aż 80 procent spośród wybierających OSS patrzy przede wszystkim na koszty wdrożenia a 57 procent jest zainteresowanych dostępem do źródeł programów.

Miłośnicy oprogramowania zamkniętego i komercyjnego stawiali głównie na wysoką jakość pomocy technicznej (65 procent); 47 procent ankietowanych podkreślało wygodę, jaką dają automatyczne aktualizacje, dokładnie taki sam odsetek kładł nacisk na łatwość w przyjmowaniu nowych rozwiązań.

Dodatkowe informacje: OSS Gains Ground in Survey of IT Pros (witryna w języku angielskim)

Łukasz Bigo