Office Communications Server

Microsoft zaprezentował oficjalnie swój system zunifikowanej komunikacji (UC) o nazwie Office Communications Server (OCS), który został już wsparty przez wiele firm zapowiadających, że przystępują do pracy nad produktami zgodnymi z tym rozwiązaniem.

W grupie firm, które zamierzają wprowadzić w najbliższym czasie rozwiązania zgodne z OCS (takie jak np. telefony USB), znajdują się między innymi Nortel, Ericsson, Asus oraz NEC.

SAP AG zapowiedział, że zintegruje rozwiązanie firmy Microsoft ze swoją aplikacją Duet, która pozwala użytkownikom uzyskiwać dostęp do danych SAP z poziomu oprogramowania Microsoft Office. Podobne plany ma jedenastu innych producentów oprogramowania.

Microsoft twierdzi, że Office Communications Server zmieni sposób w jaki firmy komunikują się między sobą, ze swoimi pracownikami oraz z klientami. Stosowane obecnie systemy komunikacyjne są oparte na centralach PBX, które będą powoli odchodzić do lamusa. Nowe systemy zunifikowanej komunikacji są w dużej mierze oparte na oprogramowaniu.

Dlatego centrale PBX można porównać do tradycyjnych maszyn do pisania, które zostały z czasem wyparte przez procesory tekstu. Procesorami tekstu są w tym obszarze właśnie takie systemy zunifikowanej komunikacji, jak Office Communications Server.

Janusz Chustecki