Gilarski (PiS) i Foltyn (PSL) debatowali w Second Life

We środę 17 października o godzinie 20 zmierzyli się ze sobą dwaj kandydaci do Sejmu RP: Mirosław Gilarski (PiS) z Krakowa oraz Łukasz Foltyn (PSL) z Warszawy. Była to pierwsza w Polsce debata wyborcza, która została przeprowadzona za pośrednictwem Second Life.

Coraz częściej Second Krakow jest miejscem interesujących wydarzeń. Wczorajszego wieczoru na wirtualnej płycie Rynku Głównego, tuż obok Kościoła Mariackiego, Mirosław Gilarski (krakowski radny PiS, który jako pierwszy w Polsce prowadzi kampanię w Second Life) i Łukasz Foltyn (twórca popularnego w Polsce komunikatora Gadu-Gadu) spotkali się w wirtualnym świecie Second Krakow. Mimo, iż startują z ramienia dwóch różnych partii zgadzają się co do tego, iż Internet, a w szczególności Second Life można, a nawet trzeba wykorzystać w kampanii wyborczej. To właśnie innowacyjność oraz możliwości jakie daje ta platforma skłoniła ich do wyboru nowatorskiej formy dotarcia do elektoratu.

- Przede wszystkim jest to kolejna okazja do spotkania z wyborcami w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Chcę promować nowe technologie i internet w Polsce, również zależy mi na zainteresowaniu internautów polityką, do czego posłużyła mi debata wyborcza w Second Life - mówi Łukasz Foltyn kandydat na posła z ramienia PSL.

Internetowe spotkanie dwóch kandydatów do Sejmu śledziły "tradycyjne" media prasa, radio oraz telewizja.

W trwającej prawie 2 godziny debacie w Second Krakow czynny udział wzięło około 300 awatarów.

- Wirtualna debata niewiele różniła się od tych prowadzonych w prawdziwy życiu. Awatary pytały o podatki, mój program wyborczy, sytuację w PiS. To jednak czego nie dają telewizyjne debaty, to bezpośredni kontakt z wyborcami, którzy wpływają na jej kształt. Swego rodzaju anonimowość ośmiela ludzi i pozwala im na zadawanie "trudnych" pytań. Co jednak szczególnie ważne, znikają różnice wieku, płci, doświadczeń, które niejednokrotnie dzielą ludzi w Real Life. W Second Krakow wszyscy byliśmy awatarami - mówi kandydat na posła Mirosław Gilarski.

Gospodarzem debaty przeprowadzonej w Second Krakow był Serwis Wyborczy Internautów, a zapis jej przebiegu zobaczyć można pod adresem www.doparlamentu.pl .

Second Krakow jest częścią wirtualnej platformy Second Life. Został stworzony przez agencję reklamową Supremum Group i udostępniony 25 lipca 2007 roku.