Kolejne "niebieskie" napędy od I-O Data

Japońska firma I-O Data przedstawiła nowe nagrywarki Blu-ray - modele BRD-UM4, BRD-SM4 i BRD-SM4B. Pierwsza to urządzenie zewnętrzne, natomiast pozostała dwójka przeznaczona jest do montażu w obudowie komputera.

Model BRD-UM4 to zewnętrzna wieloformatowa nagrywarka Blu-ray, którą wyposażono w interfejs USB 2.0 oraz obsługę zarówno jedno- jak i dwuwarstwowych płyt Blu-ray (25/50 GB). Oczywiście nowość bez problemu współpracuje również z popularnymi formatami DVD i CD. Urządzenie waży 1,7 kg oraz dysponuje srebrną obudową o wymiarach 170 x 270 x 50 mm. Producent dostarcza wraz ze sprzętem następujące oprogramowanie: DVD MovieWriter 5 BD version, WinDVD, B's CLiP7, B's Recorder GOLD9 BASIC, QuickDrive LE for DVD / CD, QuickSecure for DVD / CD i LE EasySaver.

Modele BRD-SM4 i BRD-SM4B - w odróżnieniu od poprzednika - przeznaczone są do montażu w kieszeni komputera. Nowości, które komunikują się z komputerem za pomocą interfejsu Serial ATA, różnią się od siebie wyłącznie kolorem przedniego panelu (biały i czarny).

Ogólna specyfikacja nowych nagrywarek przedstawia się następująco:

Zapis:

BD-R - maksymalnie 4x

BD-RE - maksymalnie 2x

BR-R DL - maksymalnie 4x

BD-RE DL - maksymalnie 2x

DVD+R - maksymalnie 16x

DVD+R DL - maksymalnie 8x

DVD-R - maksymalnie 16x

DVD-R DL - maksymalnie 8x

DVD+RW - maksymalnie 8x

DVD-RW - maksymalnie 6x

DVD-RAM - maksymalnie 5x

CD-R - maksymalnie 40x

CD-RW - maksymalnie 26x

Odczyt:

BD-ROM - maksymalnie 4x

DVD-ROM - maksymalnie 16x

CD-ROM - maksymalnie 40x

Urządzenia trafią na rynek japoński w połowie przyszłego miesiąca w cenie (po przeliczeniu z jenów) 557 USD (BRD-UM4) i 513 USD (BRD-SM4 i BRD-SM4B).

Krzysztof Lech