Większość dostawców sprzętu RACK udostępnia oprogramowanie do tworzenia wizualizacji zawartości szafy. Istnieje szeroki zakres darmowego oprogramowania oraz pakietów komercyjnych. Jeżeli dostawca sprzętu nie posiada tego typu narzędzia, można stworzyć dokument w jednym z wielu popularnych programów do tworzenia schematów. Będzie to niestety wymagało identyfikacji i dopasowania wzorców osprzętu dostarczanego przez producenta. Do celów projektowych możemy wykorzystać Microsoft Visio. Ishapes.com oferuje pakiet NetZoom6, który jest dodatkiem wzorców typu RACK do Visio. Upraszcza to proces tworzenia, ponieważ otrzymujemy gotowe szablony sprzętu. Dodatkowo pojawiają się narzędzia do pobierania aktualizacji wzorców sprzętu w trybie online.
MiddleAtlantic (www.middleatlantic.com) to producent sprzętu RACK, który tworzy własne oprogramowanie do wizualizacji szaf serwerowych o nazwie RackTools. Narzędzie nie wymaga współpracy Visio, ale pracuje i zachowuje się bardzo podobnie. Także Winsted oferuje darmowe oprogramowanie o nazwie WELS (Winsted Equipment Layout Software). Ciekawą ofertę prezentuje IntrfaceBus.com. Producent przedstawił oprogramowanie realizujące całościowy proces projektowania rozwiązań RACK. Interesujące będą szczególnie opcje projektowania w powiązaniu z wymaganiami systemów zasilania i chłodzenia.
Przed przystąpieniem do projektu, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami tworzenia omawianych rozwiązań. HiddenWires udostępnia dobry artykuł na temat podstaw wyposażania i doboru szaf RACK. Warto sprawdzić u dostawcy sprzętu, czy realizuje wsparcie przedsprzedażne i konsultacje w sprawie doboru rozwiązań.
***
Artykuł powstał na podstawie informacji zamieszczonych w NetworkWorld
Kamil Folga