VI Kongres Technologiczny i technologie mobilne

W Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki, w dniach od 26 do 27 października odbył się VI Kongres Technologiczny, poświęcony nowym zastosowaniom telefonów komórkowych. Organizatorem Kongresu - którego mottem było w tym roku wezwanie "Razem w przyszłość" - był Polkomtel, operator sieci Plus.

Podczas kongresu (którego głównym partnerem był w tym roku Ericsson) szereg firm z branży telekomunikacyjnej (w tym wspomniany już Ericsson oraz Huawei, Oracle, Motorola, Nokia, Nokia Siemens Networks, Samsung i Sony Ericsson) zaprezentowali wspólnie z Polkomtelem swoje najnowsze rozwiązania mobilne. Kongres odwiedziło ponad 3 tys. osób.

Gościem specjalnym kongresu był Bert Nordberg (wiceprezes LM Ericsson), który poświęcił swój wykład rozwiązaniom mobilnym, takim jak np. TV Mobile czy Podcast TV, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że na całym świecie 2 mld ludzi posiada telefon komórkowy, a w niedługim czasie ich liczba wzrośnie do 3 mld. Podczas kongresu odbyły się dyskusje panelowe: "Mobilna nawigacja i usługi lokalizacyjne", "Mobilne rozwiązania w sektorze energetycznym", "Zarządzanie flotą urządzeń mobilnych", "Bezpieczeństwo publiczne" i "Mobilna budowa".

Swoje nowości zaprezentowały na kongresie między innymi firmy Nokia, Samsung i Ericsson. Nokia przedstawiła aplikację Nokia MAPS, która wkrótce może stać się osobistą nawigacją każdego posiadacza telefonu komórkowego. Samsung zaprezentował natomiast niedostępne w Polsce modele kilku telefonów komórkowych (Giorgio Armani Samsung i Serenada Bang and Olufsen). Ericsson zaprezentował rozwiązanie o nazwie Mobile TV. Jest to dostępna na polskim rynku usługa dostępu do tradycyjnej telewizji, której nośnikiem jest telefon komórkowy.

W czasie sesji plenarnej klientom biznesowym sieci Plus wręczone zostały nagrody za innowacyjność rozwiązań teleinformatycznych wdrożonych w 2007 roku przy współpracy z Polkomtelem, które otrzymali: Elektrownia Bełchatów, Grupa CEDC, KNAUF Service, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA i PKN ORLEN.

Janusz Chustecki