Laptopy do Mongolii

Nambaryn Enkhbayar, prezydent Mongolii, ogłosił iż do końca 2010 roku zamierza udostępnić każdemu dziecku w swoim kraju komputer przenośny.

Wyposażenie każdego dziecka Mongolii w komputer przenośny nie jest przedsięwzięciem łatwym. Pierwszym krokiem do osiągnięcia celu jest dołączenie do projektu OLPC (One Laptop Per Child), ufundowanego przez Nicholasa Negroponte. Wraz ze zgodą ministra spraw zagranicznych Mongolii ustalono, iż w styczniu zostanie dostarczonych do kraju 20 000 urządzeń XO. Laptopy będą dystrybuowane wśród dzieci w wieku od 6 do 12 lat na terenach z najbardziej ograniczonym dostępem do środków masowego przekazu oraz w stolicy - Ułan Bator.

"Zaprojektowany z myślą o użytkowniu w trudnych warunkach, laptop XO jest doskonale przystosowany do koczowniczego i rozproszonego trybu życia populacji Mongolii. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z Mongolią, jako państwem, które stawia bardzo ważne kroki w celu zapewnienia przyszłym pokoleniom odpowiedniej edukacji" - komentuje Nicholas Negroponte.

Nambaryn Enkhbayar wypowiada się na temat projektu równie entuzjastycznie: "Jesteśmy zachwyceni współpracą z projektem OLPC, dzięki której dzieci otrzymają dostęp do edukacji. Wierzymy, że udostępnienie dzieciom tak innowacyjnego narzędzia do nauki i zabawy będzie miało znaczący wpływ na przyszły rozwój kraju".

Należy dodać, iż od 12 listopada organizacja OLPC rozpocznie program "Give One Get One" na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Program ten pozwala na zakup dwóch komputerów przenośnych XO za Łączną cenę 399 USD, z których jeden zostanie dostarczony klientowi, a drugi zostanie dostarczony do krajów potrzebujących, gdzie zostanie przekazany ośrodkom oświaty bądź bezpośrednio biednym rodzinom z dziećmi (m.in. w Mongolii).

Grzegorz Kurzejamski