Nigeria: czekamy na komputery OLPC, ale zamówimy Classmate PC

Dwa tygodnie temu Nigeria była na ustach wszystkich, bo rząd kraju postanowił zamknąć granicę dla Billa Gatesa. Dziś słyszymy o kolejnym zaskakującym wyborze: szefowie państwa postanowili zakupić notebooki Classmate PC Intela.

Decyzja jest o tyle intrygująca, że już rok temu Nigeria zamówiła i zapłaciła za milion komputerków OLPC. Oczywiście sprzęt nie został jeszcze dostarczony, gdyż projekt co chwilę natyka się na kolejne trudności.

Być może właśnie z tego powodu nigeryjski rząd postanowił zamówić 17 tysięcy sztuk laptopów Classmate PC stworzonych w laboratoriach Intela. W tym wypadku z dostawą nie powinno być żadnych problemów, Classmate PC już dawno wyszedł z fazy projektowej i jest gotowy do masowej produkcji.

Linux zamiast Windows

Warto wiedzieć, że w pierwszej zaprezentowanej wersji tanie laptopy Intela pracowały wyłącznie pod kontrolą systemu Windows. Korporacja jednak otwarcie deklarowała, że komputerki równie dobrze poradzą sobie z Linuksem - i oto widać efekty. W edycji dla Nigerii zostanie zainstalowany odpowiednio przystosowany Mandriva Linux 2007.

Zamiast wyszukanych środowisk graficznych, w systemie ma się znaleźć tylko prosty panel pozwalający na szybkie i wygodne uruchamianie aplikacji. W przeciwieństwie do XO - którego docelowym odbiorcą są dzieci - Classmate PC dla Nigerii ma być rozprowadzany wśród uczniów oraz nauczycieli i rodziców.

Warto zajrzeć: "Nigerian education selects Intel-powered Classmate PC with Mandriva Linux" (witryna w języku angielskim)

Łukasz Bigo