SGI podejmuje prace nad technologią Bluetooth over Wi-Fi

Bluetooth SIG (Bluetooth Special Interest Group) podjęło strategiczną decyzję o podjęciu prac nad technologią Bluetooth over Wi-Fi.

Powód - prace nad technologią UWB, z którą SGI wiązało duże nadzieje, postępują zbyt wolno i data pojawianie się tego rodzaju produktów na rynku przesuwa się w czasie na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Bluetooth SIG wybrało wcześniej (w marcu 2006 r.) technologię UWB, jako szybką metodę transportowania danych Bluetooth, pozwalającą użytkownikom przesyłać z dużą szybkością drogą bezprzewodową dane multimedialne. Technologia UWB ma dwie podstawowe zalety: jest energooszczędna (urządzenia UWB pobierają wielokrotnie mniej prądu niż urządzenia Wi-Fi) i pozwala transmitować dane na odległość ok. 10 metrów z szybkością do 480Mb/s.

Niestety, prace nad technologią UWB ciągle przedłużają się i ich końca jak na razie nie widać. Stąd taka, a nie inna decyzja SIG. Wiele firm nie chce już czekać na UWB i zerka w kierunku rozwiązań opartych na technologii Wi-Fi. SIG nie może tego faktu lekceważyć, co nie oznacza, że nie jest dalej zainteresowane technologią UWB.

Nie wszyscy zgadzają się z decyzją Bluetooth SGI i argumentują, że przyszłość należy jednak do UWB. Podkreślają oni, że szereg firm zamierza wprowadzić na rynek bezprzewodowe rozwiązania oparte na technologii Wireless USB (odmiana UWB) w połowie 2008 r. Póki co, SGI będzie pracować nad alternatywnym rozwiązaniem.

Janusz Chustecki