Dell kupuje producenta infrastruktury iSCSI

Dell ogłosił w poniedziałek plany kupna powstałej w 2001 r. firmy EqualLogic, produkującej urządzenia do budowy infrastruktury sieci iSCSI (IP Storage Area Network). Wartość transakcji to 1,4 mld USD.

Dell doda urządzenia iSCSI z rodziny PS Series, stworzone przez EqualLogic, do swojej grupy macierzy dyskowych Dell/EMC z rodziny PowerVault. Firma nie podała planów związanych ze zmianą marki produktów EqualLogic, ale przez najbliższy czas planuje utrzymanie istniejącego kanału dystrybucyjnego EqualLogic. Transakcja ma być zamknięta w pierwszej połowie przyszłego roku.

Informacja o przejęciu przyszła tydzień po ogłoszeniu przez Michael Della zapowiedzi kilku większych niż zwykle akwizycji innych firm. Dodatkowo Mike Arterbury, szef działu pamięci masowych w Dellu, zapowiedział rozszerzanie strategii rozbudowywania port folio produktów umożliwiających wirtualizację.

Dell dotychczas nie dokonywał większych przejęć na rynku pamięci masowych. Ostatnie odbyło się w 1999 r., gdy za 348 mln USD została kupiona firma ConvergeNet - jedna z pierwszych na rynku wirtualizacji pamięci masowych. Transakcja nie była udana i finalnie nie powstał produkt zaprojektowany przez inżynierów obu firm. Cena obecnej transakcji bardzo zaskakuje analityków rynku, jako bardzo wysoka, ale wskazują oni na, coraz bardziej widoczne, nadchodzące ożywienie rynku pamięci masowych średniej klasy, co będzie bardzo dobre dla sprzedaży infrastruktury iSCSI.

Krzysztof Jakubik