Elefanta.pl: Były menedżer Onetu otwiera start-up

Piotr Krawiec, związany z rynkiem od 7 lat, były PR Manager Onet.pl a wcześniej szef marketingu i PR Money.pl postanowił założyć start-up. Wraz z trzema innymi osobami zajmującymi się programowaniem i technologią uruchomili serwis Elefanta.pl, służący do gromadzenia i odkrywania nowych stron internetowych, wzorowany na pomyśle StumbleUpon.com.

Elefanta.pl (nazwę zainspirował wiersz J. Tuwima o zapominalskim Słoniu Trąbalskim) to serwis służący do gromadzenia linków do ulubionych stron internetowych i wyszukiwania interesujących stron. Bazuje na idei tzw. social-bookmarkingu, którą zapoczątkował amerykański del.icio.us. W "delicjach" internauci zapamiętują swoje linki (ulubione), które są dostępne dla wszystkich. Im więcej osób zapisze daną stronę, tym wyższą pozycję ma ona w rankingu.

Na podobnej zasadzie działa Elefanta.pl. Zarejestrowany w serwisie użytkownik może dodać stronę internetową do jednej z kilkunastu kategorii. Im więcej użytkowników doda ją do swoich ulubionych, tym lepszą ma ona pozycję, strony można też oceniać. Elefanta.pl podpowiada także użytkownikom najciekawsze strony na podstawie zdefiniowanych przez nich preferencji tematycznych.

Główną siłą serwisu Elefanta.pl ma być wykorzystanie ludzkiego potencjału przy rekomendacji stron. Użytkownicy lepiej od zautomatyzowanych wyszukiwarek wiedzą które witryny są wartościowe. Jeśli dana strona jest interesująca to doda ją więcej osób, dzięki czemu jej wartość rankingowa rośnie. Wielu użytkowników korzysta z serwisów typu del.icio.us czy StumbleUpon.com podobnie jak z wyszukiwarki, odnajdując najlepsze strony na interesujące ich tematy. Elefanta.pl, podobnie jak StumbleUpon.com ma też sekcję "Ludzie", umożliwiającą nawiązanie kontaktu z innymi użytkownikami serwisu.

Elefanta.pl wykorzystuje pasek narzędzi instalowany w przeglądarce (IE lub Firefox), który umożliwia gromadzenie, wymianę i odkrywanie interesujących linków. Każdy z użytkowników może zapisywać ulubione strony jako prywatne, lub publiczne - widoczne w serwisie Elefanta.pl i wykorzystywane w mechanizmie rekomendacji. Pasek narzędzi amerykańskiego StumbleUpon zdobył wiele nagród i był określany jedną z najbardziej użytecznych wtyczek do przeglądarek. Zobaczymy czy stanie się tak w przypadku Elefanta.pl.

Serwis ma mieć dwa źródła przychodów: reklama i konta premium. -Elefanta.pl jest doskonałym przykładem projektu, dzięki któremu reklamodawcy mogą sposób w nowatorski dotrzeć do bardzo skrupulatnie zidentyfikowanej i wyselekcjonowanej grupy docelowej - mówi Piotr Krawiec, założyciel serwisu. Już przy procesie rejestracji, musimy zostawić w serwisie sporo informacji na swój temat. Oczywiście dzięki nim system będzie podpowiadał strony internetowe zgodne z naszymi zainteresowaniami. Jednak jest to także bogaty zestaw informacji dla reklamodawców. -Dzięki Elefancie marketerzy mogą jeszcze lepiej poznać swoją grupę docelową, mogą np. dowiedzieć się co ludzie, którym chcą powiedzieć o swoim produkcie lub usłudze lubią robić, jakie mają zainteresowania, jak spędzają czas wolny etc. - dodaje Krawiec. Jak zapewniają twórcy serwisu reklamy mają być nieinwazyjne.

Niewątpliwie inspiracją dla twórców Elefanta.pl był amerykański serwis StumbleUpon.com, który w maju 2007 r. został kupiony przez eBay za 75 mln USD. StumbleUpon miał pod koniec października br. ponad 3 mln użytkowników. StumbleUpon czerpie zyski z reklam.

www.elefanta.pl

Piotr Zalewski