Dell sprzedaje komputery z SUSE Linux

Firma Dell zamierza dostarczyć chińskim korporacjom komputery z serii Dell OptiPlex 330 i 755 z preinstalowanym systemem SUSE Linux Enterprise Edition 10.

Firma Dell znana jest w świecie open source jako pierwsza organizacja, która postanowiła dystrybuować komputery klasy desktop oraz laptopy z zainstalowanym systemem Linux i... odniosła sukces. Dotąd Dell współpracował jedynie z firmą Canonical, twórcą systemu Ubuntu. W tej chwili nawiązał kontakt również z korporacją Novell. SUSE Linux Enterprise Edition 10 (SLED 10) to komercyjna dystrybucja Linux przeznaczona zarówno dla małych firm jak i dużych organizacji. Klienci w Chinach wraz ze sprzętem otrzymają roczne wsparcie techniczne ze strony Della i 2-miesięczne ze strony Novella.

W ślad za firmą Dell powoli idą również inni producenci sprzętu IT. Przykładem może być Lenovo, który zapowiedział, iż poważnie zastanawia się nad wyposażeniem części swoich komputerów ThinkPad w oprogramowanie SLED 10.

Ciekawe jest, iż zarówno Dell, jak i Novell współpracują od dawna z korporacją Microsoft, która nie czyni żadnych bezpośrednich działań, aby zatrzymać rodzący się dopiero rynek komputerów z zainstalowanymi systemami alternatywnymi.

Grzegorz Kurzejamski