PlayStation zmienia taktykę - wspiera Social Gaming

Jesteśmy świadkami narodzin nowej formy rodzinnej rozrywki. Konsola przy odrobinie wyobraźni pozwala przenieść się ze zwykłego pokoju na korty tenisowe, tor wyścigowy lub pole bitwy. SIXAXIS zastępuje rakietę, a sofa trybuny. - Tak spędzamy niedziele. Z rodziną, czy piątkowy wieczór z przyjaciółmi - podkreślają gracze.

Nasze stereotypy na temat gier komputerowych nie mają już wiele wspólnego z rzeczywistością. - Najlepszą ilustracją tego zjawiska nie jest już obraz zamkniętego w swoim pokoju nastolatka, który bawi się niedozwoloną grą, a jego największym problemem jest, jak uniknąć wpadki przed rodzicami. Dziś powinniśmy propagować nową formę zabawy, angażującą całą rodzinę, gromadzącą wszystkich w salonie w świetle dnia albo promować oryginalny sposób na imprezy i spotkania z najbliższymi.

Młodzi rodzice są sprzymierzeńcami najnowszych technologii i potrafią zamienić gry na konsole w narzędzie służące komunikacji i domowej rozrywce. Jeden z naszych podstawowych instynktów - pragnienie zabawy, jak mówienie, słuchanie, kontakty społeczne, współpraca czy myślenie. Przy odrobinie zdrowego rozsądku i inteligencji można ją przekształcić w bardzo skuteczny sposób komunikacji i w doskonałe narzędzie edukacyjne. Taki własnie cel postawiło sobie przed sobą PlayStation.

Potwierdza to raport na temat użycia gier wideo i przyzwyczajeń konsumentów, opracowany przez niemiecką firmę konsultingową GFK na zlecenie Hiszpańskiego Stowarzyszenia Dystrybutorów Oprogramowań Rozrywkowych (ADESE). Jak podkreśla kierujący badaniami Pedro Serrano, "w Hiszpanii, jak w większości krajów europejskich, konsole coraz częściej można znaleźć także w domach, gdzie nie ma dzieci". Autorzy innego raportu na temat wpływu gier wideo na zachowanie użytkowników, przygotowanego przez Europejski Uniwersytet w Madrycie, dochodzą do wniosku, że w domach, gdzie są dzieci, ponad połowa maluchów poniżej szóstego roku życia zasiada przed konsolą kilka razy w tygodniu w towarzystwie mamy i taty.

Autorzy raportu przygotowanego przez Europejski Uniwersytet w Madrycie dochodzą do wniosku, że ogromna większość użytkowników (96 proc.) twierdzi, iż gry nie wpłynęły negatywnie na stosunki w ich rodzinie. 41 proc. respondentów w wieku do 35 lat uznało, że gry poprawiły ich umiejętności pracy w grupie, a ponad 50 proc. - że wpłynęły na ich zdolność przezwyciężania własnych słabości.

Dlatego właśnie PlayStation postanowiło wspierać ruch Social Gaming wydając serie gier takie jak SingStar czy Buzz. To tytuły, których celem jest nie tylko świetna zabawa, ale także możliwość spędzania czasu ze swoimi pociechami wspólnie się ucząc. To także idealny sposób na imprezę - zebranie przyjaciół połączone z współzawodnictwem i świetną muzyką to recepta na miły wieczór.