Student UW mistrzem Polski w Programowaniu

Marek Cygan, student Uniwersytetu Warszawskiego, okazał się najlepszym i najszybszym zawodnikiem II Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu. Zwycięzca pokonał 1170 pozostałych uczestników zawodów, którzy przesłali do oceny aż 10 165 programów. Computerworld był patronem medialnym imprezy.

Marek Cygan był jednym z trzech studentów UW - obok Filipa Wolskiego i Marcina Pilipczuka - którzy w marcu br. wygrali Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym, których finał odbył się w Japonii. II Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu, zwane OPSSesją Algorytmiczną (Online Problems Solving Systems), organizowane są od 2005 r. Przyciągając coraz większą liczbę pasjonatów algorytmów i programowania. Konkurs ma charakter otwarty, może wziąć w nim udział każdy, bez względu na wiek i wykonywany zawód. Zadaniem uczestników jest napisanie rozwiązań, przy użyciu języków oprogramowania C++, czy Turbo Pascal. Najpopularniejszym językiem programowania okazał się C++ (77% zgłoszeń).

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była lubelska firma Safo. Od 2007 r. ideę kontynuuje Pion Biznesowy Safo wchodzący w skład Asseco Business Solutions. Szczególnie zaangażowani w wydarzenie są programiści systemów ERP Safo, którzy opracowują zadania konkursowe. Jesienią 2006 r. odbyły się I Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu, zaś między 19 a 26 października br. miała miejsce kolejna, druga edycja.

"Tegoroczne zawody charakteryzowały się ostrą i zaciętą walką o tytuł mistrza. Poziom przysyłanych do nas prac był bardzo wysoki. Cieszy nas bardzo rosnące zainteresowanie konkursem i udział w nim tak wielu zdolnych młodych ludzi. Ponad połowę uczestników stanowili uczniowie i studenci, w wieku od 17 do 21 lat. Potwierdza to opinię o drzemiącym w młodych Polakach potencjale informatycznym. Mistrzostwa stanowią zaś niebywałą okazję aby wyłowić i ukształtować nieprzeciętne talenty " - mówi Maciej Maniecki, wiceprezes Asseco Business Solutions, kierujący pionem biznesowym Safo.

W pierwszej turze aż 591 osób rozwiązało bezbłędnie zadania, a pierwsza poprawna odpowiedź napłynęła po 8 minutach. Drugą turę z maksymalną liczbą punktów zakończyło już tylko 54 zawodników, a trzecią 47. Po czwartej, decydującej turze, z maksymalną liczbą punktów (240) zostały tylko dwie osoby. Zgodnie z regulaminem zostali oni uszeregowani w rankingu na podstawie daty ostatniego zgłoszonego programu. Różnica między zwycięzcą mistrzostw - Markiem Cyganem - a zdobywcą srebrnego medalu wyniosła 3 godziny i 13 minut.

Marek Cygan swoją nagrodę - notebook Lenovo (nawiasem mówiąc notebook tej samej marki wygrał również w Japonii) - odebrał wczoraj (14 listopada) podczas uroczystości oficjalnego ogłoszenia wyników II Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu.

Computerworld