Smaker.pl to plagiat kulinarnych blogów?

Od kilku dni na blogach i forach pojawiają się informacje, że nowy serwis Interii- Smaker.pl korzysta z materiałów już dostępnych na innych kulinarnych stronach i blogach. Przedstawiciele Interii podkreślają, że nie mogą być odpowiedzialni za teksty umieszczane przez użytkowników.

Szczególnie dużo swoich przepisów i zdjęć na serwisie Smaker.pl dostrzegła blogerka Trufla, która prowadzi kulinarny blog Trufla3gotuje.blox.pl. Po wykryciu, że jej przepisy i zdjęcia oraz wpisy różnych użytkowników Smakera niczym się nie różnią od siebie, na kilku forach i blogach pojawiły się w stronę Interii oskarżenia o plagiat i kradzież własności inteletualnej.

- Domagałam się usunięcia wpisów i zdjęć. Reakcja była dopiero po drugim e-mailu i gdy już było głośniej o sprawie w internecie. Wszystkie moje zdjęcia zostały usunięte. Również wszystkie wpisy na forum świadczącego o plagiacie- informuje Internet Standard Trufla.

W oświadczeniu, jakie przesłała Trufli przedstawicielka Interii- Agnieszka Śliwińska, możemy przeczytać: "Interia.pl jako podmiot udostępniający usługę elektroniczną serwisu smaker.pl jest jedynie host providerem tego serwisu, a tym samym nie dostarcza treści, ani samodzielnie nie zasila serwisu własnymi treściami. Jakiekolwiek treści w serwisie są dodawane poprzez konto użytkownika, samodzielnie przez członków społeczności tego serwisu (...) Każdy użytkownik zgodnie z regulaminem serwisu samodzielnie

odpowiada za treści które do serwisu wprowadza."

Na jednym z blogów można znaleźć linki do oryginalnych stron z przepisami (oprócz bloga Trufli, także do stron Vegety, Hortexu czy o2) oraz zrzuty ze stron Smakera (wszystkie te wpisy zostały już usunięte z serwisu).

Porównanie przepisów na kulinarnym blogu Trufli i serwisie Interii.

Ciekawe, że w pierwszym tygodniu funkcjonowanie nowego serwisu Interii, pojawiły się znaczne ilości splagiatowanych przepisów, a nie jedynie pojedyncze przypadki. Jak informują na swoich kulinarnych blogach sami zainteresowani oraz przedstawiciele Interii, większość splagiatowanych treści została już usunięta.

Tak niestety zdarzyło się w przypadku treści pochodzących z serwisu blogowego trufla3gotuje. Podkreślamy, że sprawa została załatwiona pozytywnie, o czym pisze sama poszkodowana na swoim blogu - trufla3gotuje.blox.pl/2007/11/Tematstrony-httpkuchnia2interiapl-ktora-czerpala.html. Interia.pl w trybie art.14 ust. 3 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną zablokowała dostęp do treści niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia o naruszeniu.

Interia.pl, udostępniając użytkownikom funkcjonalności serwisu, daje im możliwość samodzielnego publikowania treści związanych z jego charakterem (w tym przypadku kulinarnym). Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z 2002 r., w przypadku hostingu nie funkcjonuje tzw. premoderacja tj. zatwierdzanie wprowadzanych treści do wyświetlenia przez jakiegokolwiek administratora serwisu. Faktycznie, w serwisach typu smaker.pl, znajomi.pl, wrzuta.pl, fotka.pl czy youtube.com oraz wielu innych tego typu, występuje tylko postmoderacja związana z obowiązkiem providera usługi do zablokowania dostępu do treści w serwisie na podstawie urzędowego zawiadomienia lub wiarygodnego zgłoszenia. Zgodnie z art.15 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, provider usługi hostingowej nie ma obowiązku sprawdzania zawartości jaka jest wgrywana do serwisu, co nie jest "prawnym kruczkiem", ale instytucją prawną wynikająca z obserwacji specyfiki Internetu i warunków odpowiedzialności, zapisaną w ustawie stworzonej na bazie dyrektywy Unii Europejskiej.

Zuzanna Szybisty