Miro 1.0 - sztandarowy projekt wolnej telewizji

Miro, jedna z najlepiej znanych i cenionych aplikacji do odtwarzania telewizji internetowej w świecie open source, osiągnęła stabilną wersję 1.0. Premiera stanowi duży krok w rozwoju projektu.

Miro to zaawansowany czytnik kanałów RSS ze wsparciem dla protokołów BitTorrent. Wraz ze zintegrowanym odtwarzaczem wideo i szybką wyszukiwarką kanałów, Miro jest jedną z najlepiej wyposażonych aplikacji do zarządzania wolnymi, internetowymi stacjami telewizyjnymi. Ponadto spełnia ona również rolę menedżera plików wideo zgromadzonych na twardym dysku oraz menedżera pobierania filmów z takich serwisów jak YouTube, czy Dailymotion. Miro, znany dawniej jako Democracy Player, przekroczył już granicę 200000 pobrań miesięcznie tylko z zasobów serwisu (należy dodać, iż większość użytkowników Linux korzysta z repozytoriów dystrybucji, na których pracują). W tej chwili narzędzie obsługuje do 2700 kanałów o różnorodnej tematyce.

Miro został stworzony przez organizację Participatory Culture Foundation (PCF). Projekt jest jednak sponsorowany przez takich fundatorów jak: Mozilla, Mitch Kapor, Skyline Public Works, czy Surdna Foundation. Nicholas Reville, dyrektor całego przedsięwzięcia komentuje: "Naszym zamierzeniem nie jest tylko stworzenie w pełni funkcjonalnego programu. Mamy nadzieję na zepchnięcie całego przemysłu internetowej telewizji na drogę otwartych standardów."

Pobierz program dla systemu Linux

Aplikacja jest dostępna dla systemów Windows, Linux i Mac OS X. Więcej informacji znajduje się na stronie projektu Miro.

Grzegorz Kurzejamski