Największe internetowe hity wideo

Nie ma idealnej recepty na stworzenie klipu wideo, który będą chciały obejrzeć miliony i o którym opowiedzą swoim znajomym. Jednak jeśli taki przepis miałby istnieć, musiałby zalecać trochę humoru (często niezamierzonego), zażenowania, obsceniczności i starej dobrej głupkowatości. Od rozpowszechnienia się w 2005 roku YouTube'a, stworzono wiele popularnych klipów, jednak niewiele z nich było bardziej popularnych niż wybrane przez nas 20, hm..., klasyków.

Od szarżujących graczy po kierownika sklepu spożywczego, który (kierownik, nie sklep) może zmiażdżyć tchawicę siłą umysłu - oto największe internetowe hity wideo.

Taniec Numa Numa

"Taniec Numa Numa" to nagrania chłopaka nazwiskiem Gary Brolsma, który siedzi przed swoim pecetem i wykonuje coś w rodzaju tańca do rumuńskiej piosenki. Klip zadebiutował na jednej ze stron WWW w 2004 roku i w ciągu kilku miesięcy obejrzały go ponad 2 miliony osób. Gdy pojawiły się witryny takie jak YouTube, Brolsmę widziały kolejne miliony osób. Dla wielu z nich, gdy słyszą o internetowym wideo, kojarzy się ono z twarzą Garyego Brolsmy.

Dziecko Gwiezdnych Wojen

Ten dzieciak robił coś, co uznawał za prywatną czynność. I to sfilmował. Taśmę wiele miesięcy później odkryli przyjaciele, którzy udostępnili ją w sieci Kazaa. Dwa tygodnie później klip został pobrany już około 2 milionów razy. Dziecko Gwiezdnych Wojen nie uznało tego za śmieszne i pozwało do sądu rodziny "przyjaciół", który umieścili nagranie w Sieci.

Jak czytamy w pozwie, Dziecko Gwiezdnych Wojen "jest narażone na kpiny kolegów w szkole i ludzi na ulicy", z tego powodu chłopak "będzie musiał przebywać pod opieką psychiatry". Viral Factory, agencja reklamowa specjalizująca się w organizowaniu kampanii marketingowych w Sieci oceniała w ubiegłym roku, że klip "Dziecko Gwiezdnych Wojen" obejrzano ponad 900 milionów razy. To jeden z najpopularniejszych klipów w historii Internetu.

Zapytaj ninja

Pomysł jest prosty. Seria klipów stworzonych przez dwóch komików z Los Angeles - Kenta Nicholsa i Douglasa Sarien'a - przedstawia Nicholsa ubranego w czarny strój wojownika ninja. Bardzo poważnie odpowiada on na pytania nadsyłane przez "widzów". "Ninja jest znany ze swoich stanowczych deklaracji oraz przesadnej, spontanicznej gestykulacji" - czytamy w Wikipedii. Odcinki "Zapytaj ninja" trwają zwykle około 3 minut i kończą się zawsze stwierdzeniem: "Wkrótce cię dopadnę" lub czymś podobnym.

Eksperymenty z coca-colą i mentosami

Kto by pomyślał, że szkolny eksperyment może stać się obiektem ogólnoświatowej fascynacji. Takie wrażenie wywarł ten klasyczny klip i ludzie ciągle go oglądają na YouTube i innych serwisach.

Wystarczy do butelki dietetycznej coli wrzucić siedem czy osiem mentosów, odsunąć się i obserwować strzelający gejzer. Setki ludzi nagrało własną wersję eksperymentu, a twórca oryginalnego filmu, Steve Spangler, wielokrotnie powtarzał to podczas występów na żywo. Poniżej możemy zobaczyć jedno z pierwszych klipów pokazujących numer z colą i mentosami, jakie pojawiły się w Sieci.

Chłopaki w akademiku, samotne dziewczyny i jeden szalony koleś

Azjaci udają Backstreet Boys

Na jednym z pierwszym hitów widzimy dwóch chińskich studentów (Wei Wei i Huang Yi Xin), który udają, że śpiewają "I Like It That Way". Nagrali to w akademiku na taniej kamerze internetowej. Nie potrafię powiedzieć, czy mi się to podoba, czy nie. Szczególnie ten zwariowany chłopak po lewej (Wei Wei), ale nieraz to oglądałem dla tego chłopaka w tle, który gra w CounterStrike'a. Według Wikipedii grupa "Back Dorm Boys", jak zostali ochrzczeni studenci, zostali zatrudnieni przez Motorolę na stanowisku rzeczników prasowych.

lonelygirl15

Lonelygirl15 to fałszywy vlog (blog wideo) stworzony przez scenarzystę Ramesha Flindersa z Kalifornii i jego przyjaciela, Milesa Becketta, lekarza, który został producentem filmowym. "Lonelygirl15" to rzekoma nastolatka o imieniu "Bree", którą gra nowozeladzka aktorka Jessica Rose. Przez długi czas internauci byli przekonani, że to prawdziwy blog wideo. Do czasu aż w wrześniu 2006 roku prawdę odkryli reporterzy Los Angeles Times. Jednak jest coś takiego w Bree i jej "życiu", co powoduje, że ludzie ciągle to oglądają. Nawet gdy wiedzą, że to fałszywka.

lonelygirl15

Najbardziej wściekły na świecie sprzedawca samochodów kempingowych

Ten klip to zlepek wybuchów wściekłości nagranych w 1988 roku. Jego bohaterem jest niejaki Jack Rebney z Winnebago, zwany też Najbardziej wściekłym człowiekiem na świecie. Rebneya wkurza wszystko: od zapomnianej linki po zbyt wiele much. Wikipedia twierdzi, że film po raz pierwszy pojawił się w 1990 roku i krążył przez lata przekazywany sobie z rąk do rąk.

"Wściekły człowiek z Winnebago" to jeden z tych klipów, który czekał na początek epoki YouTube'a. Gdy już trafił do Sieci, rozprzestrzeniał się z prędkością wozu kampingowego, który stracił hamulce podczas zjeżdżania z góry. (Uwaga: klip nie zawiera niczego szczególnego, poza wulgarnym językiem).

"Jestem twoim szefem, Luke"

Chad Vader, kierownik zmiany dziennej

W tej serii, której autorami są Matt Sloan i Aaron Yonda, widzimy młodszego brata Dartha Vadera, Chada, który pracuje jako kierownik dziennej zmiany w spożywczym. Tego nie można przegapić. "Kierownik zmiany dziennej" to najpopularniejszy klip z dotychczas wyprodukowanych ośmiu odcinkow. Na YouTube został obejrzany ponad 5 milionów razy. O serii mówiono też w programie "Good Morning America".

Zakochany George Lucas

"Zakochany George Lucas" to krótki śmieszny film zrobiony przez hollywoodzkiego scenarzystę Joe Nussbauma, któremu pomagali koledzy z wydziału filmowego University of Southern California. Film jest parodią "Gwiezdnych wojen" i "Zakochanego Szekspira". Nussbaum wykorzystywał go jako prezentacji swoich możliwości podczas rozmów ze studiami filmowymi. Klip okazał się wielkim hitem na YouTube. Widzimy na nim młodego George'a Lucasa gdy w czasach studenckich męczy się nad zaliczeniowym scenariuszem filmu, który bardzo przypomina "Gwiezdne wojny".

A miało być tak pięknie...

Leeroy rozwalił cały plan - frajerzy grają w World of Warcraft

Oto okazja, by z bliska przyjrzeć się grze World of Warcraft i ludziom, którzy w nią grają. Wideo pokazuje prawdziwą rozgrywkę, a w tle słychać ich naradę przed atakiem i rozmowy w czasie jego trwania. W skrócie: LeeRoy nie wziął udziału w poważnej naradzie przed atakiem i zaatakował za wcześnie, czym doprowadził do śmierci całej swojej drużyny. (Jej szef i tak wyliczał szanse, że atak się powiedzie, jedynie na 32,3333%, dodając przy tym, że to lepszy wynik, niż zwykle mają). Początkowo klip trafił na jedno z forów fanów WoW, a stamtąd rozprzestrzenił się po sieci i obejrzały go miliony. Wart zobaczenia: jest jednocześnie patetyczny i komiczny.

Kobieta wyciskająca winogrona

Światła. Kamera. Ból i poniżenie to znaki firmowe YouTube'a a ten klip to jeden z najlepszych przykładów. Reporter filmuje prace w jednej z winnic. Dwie kobiety wygniatają winogrona. Jedna z nich zaczyna wykonywać rodzaj tańca, a później spada z platformy, na której stoi, na twarz. To boli niemal tak samo, jak oglądanie twarzy komentatorów w studio.

Świąteczny pokaz świateł

Klip, który zaczął krążyć w Sieci w 2005 roku został nagrany w 2004. Pokazuje on dom Carsona Williamsa z Mason w stanie Ohio. Mason nie tylko zawiesił na swoim domu z miliard światełek, ale zsynchronizował je z muzyką tak, że pokazywały skomplikowane wzory. Muzyka była nadawana przez stację radiową, więc oglądający mogli ją słyszeć, gdy przejeżdżali obok domu. Rachunek za prąd: pewnie z 273 000 dolarów.

Oto Jonny!

Lśnienie - optymistyczny film lata

Remiksy to jeden z popularnych sposobów tworzenia klipów wideo. Poniżej przedstawiamy jeden z najbardziej znanych. Sceny z klasycznego horroru Stanleya Kubricka "Lśnienie" uzupełniono utworem Petera Gabriela "Solsbury Hill". Podobno klip obejrzało 50 milionów osób.

Stephen Colbert załatwił Busha

Komik Stephen Colbert prowadzi popularny talk show The Colbert Report. W 2006 roku został on zaproszony na coroczny obiad dla korespondentów, tradycyjnie wydawany przez Biały Dom. Wykorzystał on tę okazję do wygłoszenia jednego z najodważniejszych i najostrzejszych komentarzy pod adresem prezydenta jakie kiedykolwiek słyszano w Waszyngtonie. Colbert krytykował Busha i jego zwolenników i było widać, że prezydent czuje się niezręcznie, a chwilami wygląda jak ogłuszony. Dzień po tym wystąpieniu Colberta wideo trafiło do Sieci, gdzie obejrzały je miliony ludzi.

Najmniejszy King Kong

Mała gwiazda

Niewiele wiadomo o bohaterze tego hitu. To fragment filmu Adisaya Pirari nagranego w języku tamilskim w latach 80. ubiegłego wieku. Bohater nosi prawdopodobnie przydomek "King Kong". To karzeł, ale wygląda jak dziwne dziecko. Tańczy i pali papierosa. Oglądacie na własne ryzyko - to naprawdę coś dziwnego.

Najgorszy komentator w historii

To był pierwszy program młodego Briana Collinsa w studio sportowym. Teleprompter źle działał. Zbyt szybko przewijał tekst. Klip w bolesny i zabawny sposób pokazuje to, co było następstwem awarii telepromptera: jedne z najdłuższych momentów ciszy w historii programów informacyjnych. Wideo stało się tak popularne, że Collins wystąpił w CBS Early Show.

Zły dzień przy komputerze

Wściekły niemiecki dzieciak

Wściekły niemiecki dzieciak prawdopodobnie zostawił włączoną kamerę i chciał sobie pograć na komputerze. Najpierw gra nie chciała się załadować i dzieciak zaczął przeklinać komputer. Gdy już się załadowała, dzieciak w krótkim czasie został wielokrotnie zabity, co go wyjątkowo zdenerwowało. Zwyzywał komputer i połamał klawiaturę o biurko.

Wydaje się, że mały Dieter powinien otrzymywać w diecie mniej cukru i zażywać Ritalin. Miliony osób zobaczyło jak się wścieka. (Uwaga: klip zawiera prawdopodobnie tyle samo przekleństw co "Wściekły człowiek z Winnebago", tym razem po niemiecku).

Czekoladowy deszcz Taya Zondaya

Tay Zonday to absolwent z Minneapolis. Jego wykonanie "Czekoladowego deszczu" jest dziwne, ale przyciąga uwagę. Wideo szybko zyskało sobie popularność latem bieżącego roku. Pokazano je w kilku programach telewizyjnych. Słowa i muzyka nie są złe, ale to, co zapewniło klipowi popularność to dziwne ruchy głową, krótkie ciało i niski głos wykonawcy.

Dramat

Dramatyczny chomik

Miliony osób obejrzało ten 5-sekundowy klip, na którym widać chomika, który obraca się w swojej klatce i patrzy w kamerę. Nie wiadomo, kto jest autorem oryginału, ale "Dramatyczny chomik" jest jednym z tych klipów, które są najczęściej wykorzystywane w remiksach. Jedne z nich przypominają sceny z Jamesa Bonda, inne z Kill Billa. Zobaczcie oryginał.

Chris Crocker: "Zostawcie Britney w spokoju!"

To jeden z ostatnich przebojów i jeden z najbardziej żałosnych klipów. Chris Crocker błaga ludzi, by "zostawili Britney w spokoju". Ukryty pod prześcieradłem, z kamerą przy twarzy 20-letni Chris płacze, błaga, żąda... Sami musicie ocenić, czy jest to szczere, czy wyreżyserowane. Chris podpisał już z 44 Blue Productions kontrakt na reality show o jego życiu.

Opracowano na podstawie artykułu "Greatest Hits of Viral Video" Marka Sullivana, dziennikarza magazynu PC World.

Mariusz Błoński