Windows HPC Server potrzebuje mniej pamięci niż Vista

Wraz z udostępnieniem w ubiegłym tygodniu pierwszej publicznej wersji beta Windows HPC Server 2008. Microsoft przypadkowo uwypuklił jeden z powodów, dla którego liczba systemów Windows Vista w przedsiębiorstwach praktycznie jest niezauważalna - jego spore wymagania sprzętowe.

Jednym z takich wygórowanych wymagań jest pamięć - minimum 1GB dla wszystkich edycji (z wyjątkiem Home Basic). W porównaniu z wymaganiami na pamięć jakie stawia np. Windows XP, Linux czy Mac OS X jest to dużo. Ale najbardziej kontrastuje to z wymaganiami stawianymi przez Windows HPC Server 2008, znanym także pod nazwą "Windows dla superkomputerów", który może pracować już z pamięcią 512 MB.

Ten nowy system operacyjny przeznaczony jest do pracy w systemach klastrowych i obsługi aplikacji klasy HPC (Hich-Performance Computing). Jest on następcą Windows Compute Cluster Server 2003 opartym na Windows Server 2008. Microsoft rekomenduje ten system dla aplikacji dużej przepustowości, takich jak architektury SOA czy web services.

Natomiast Vista przeznaczona jest dla domowych i biurowych desktopów. Wymagana pamięć 1 GB to minimum, w celu osiągnięcia dobrych rezultatów firma zaleca pamięć od 2 do 4 GB.

Microsoft wyjaśnił, że Windows HPC Serwer 2008 także potrzebuje dodatkowej pamięci dla osiągnięcia lepszej wydajności i minimalne wymagania sprzętowe dla tego systemu są podobne do wymagań dla 64 bitowej wersji Windows Server 2008 Standard. Windows HPC Serwer 2008 obsługuje do 64 GB pamięci.

Józef Muszyński