Pioneer: nowe nagrywarki DVD

W ofercie koncernu Pioneer pojawiła się nowa seria nagrywarek DVD, przeznaczonych do montażu w komputerach typu desktop. Nowe modele potrafią zapisywać dane na krążkach DVD+R i DVD-R z maksymalną prędkością 20x.

W skład nowej serii wchodzą dwa podstawowe urządzenia: DVDR-115 (interfejs ATAPI) oraz DVD-215 (SATA). Jak już wspomnieliśmy, maksymalna prędkość zapisu jednowarstwowych nośników DVD jednokrotnego zapisu to 20x; płyty DVD-RAM nagrywane są z prędkością 12x, DVD-RW - 6x, DVD+RW - 8x, płyty typu DL (dual layer - dwuwarstwowe) - 10x, zaś nośniki CD-R - 40x.

Nagrywarki wyposażone są w 2-megabajtowy bufor oraz zestaw technologii, w skład którego wchodzą m.in.:

- LabelFlash (technologia umożliwiająca umieszczanie grafik na odpowiednich krążkach - rozwiązanie konkurencyjne dla LightScribe),

- Disc-Resonance Stabiliser (rozwiązanie dbające o minimalizowanie drgań nośnika podczas zapisu),

- Buffer Under Run (technologia odpowiedzialna za eliminowanie błędów związanych z opróżnieniem bufora),

- Ultra Dynamic Resonance Absorber (system optymalizujący prędkość nagrywania danych na nośnikach kiepskiej jakości lub uszkodzonych),

- Performance Adjusting Firmware (technologia dostosowująca prędkość odczytu danych do bieżącego zastosowania).

Urządzenia pojawią się na europejskim rynku w styczniu 2008 r. W sumie dostępnych będzie 8 różnych wersji, różniących się m.in. liczbą obsługiwanych formatów (niektóre modele nie będą nagrywały płyt DVD-RAM) oraz kolorem przedniego panelu. Ich cen na razie nie podano.

Daniel Cieślak