McAfee: zagrożenia w roku 2008

Laboratorium badawcze firmy McAfee, Avert Labs, podaje prognozy zagrożeń dla użytkowników komputerów w przyszłym roku

Specjaliści Avert Labs spodziewają się m.in. wzrostu liczby złośliwego oprogramowania ukierunkowanego na system operacyjny Microsoft Vista. Jednocześnie przewidują spadek aktywności adware.

Wśród zagrożeń bezpieczeństwa w roku 2008 Avert Labs wymienia ataki na Web 2.0, wykorzystujące te technologie do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania oraz zdobywania wymienianych przez użytkowników informacji; bardziej zakamuflowane botnety, większą aktywność szkodliwych kodów atakujących za pomocą komunikatorów internetowych a także ataki na gry internetowe.

W miarę jak w roku 2008 Vista powiększać będzie swoja bazę instalacyjną, stanie się tym samym popularniejszy wśród cyberprzestępców i autorzy złośliwego oprogramowania zintensyfikują poszukiwania sposobu złamania lub obejścia zabezpieczeń systemu. Od czasu premiery w systemie tym wykryto 19 luk.

Ponieważ ataki phishingu z wykorzystaniem stron należących do dużych i dobrze rozpoznawalnych firm stały się trudne do przeprowadzenia, celem cyberprzestępców coraz częściej będą mniejsze, rzadziej odwiedzane witryny.

Coraz powszechniejsze będą ataki na aplikacje VoIP, ponieważ jest to technologia stosunkowo nowa i jej zabezpieczenia wciąż jeszcze nie są dostateczne. W roku 2007 wykryto dwa razy więcej luk w aplikacjach typu VoIP niż w zeszłym roku. Avert Labs prognozuje, że liczba ataków na te aplikacje w roku przyszłym wzrośnie o 50 proc. w stosunku do roku 2007.

W ubiegłym roku spadła aktywność programów typu adware. Według Avert Labs ta tendencja utrzymała się w roku 2007 i można się spodziewać, że również w roku 2008.

Józef Muszyński