Premier Donald Tusk o gospodarce w expose

Oto kilka deklaracji nowego premiera i jego rządu dotyczących spraw gospodarczych wygłoszonych dzisiaj (23 listopad) w Sejmie podczas expose.

Nauka: Będziemy wspierać środowisko akademickie i władze Wrocławia w sprawie lokalizacji Europejskiego Instytutu Technologicznego w Polsce.

Wykorzystanie funduszy unijnych: Jest ciągle dużo możliwości, aby polepszyć ich wykorzystywanie. Przeszkadzała temu centralizacja decyzji. Chcemy to odwrócić. Gdy władza centralna nie ma zaufania do samorządu, staje się dla niego śmiertelnym zagrożeniem. My mamy zaufanie do samorządu każdego szczebla - tam będą rozgrywały się losy Polski i tam będą wydawane fundusze europejskie.

Społeczeństwo informacyjne i e-administracja: Premier chce, aby wszędzie w Polsce, także na wsi, ludzie mogli skorzystać z dobrodziejstw powszechnego dostępu do Internetu szerokopasmowego. Dostęp do informacji, który umożliwia Internet, uniezależnia obywatela od biurokracji. Premier chce także zerwać z resortową tradycją inwestowania w nowoczesne technologie (zapewne w administracji - przyp. red.).

Prywatyzacja: nie interesuje nas dla niej samej, ale wierzymy, że własności prywatna jest najlepsza dla przedsiębiorczości zapewnienia wzrostu gospodarczego, efektywności przedsiębiorstw. Stawiamy na własność prywatną, a tam, gdzie państwo jest właścicielem, wprowadzimy konkursy na stanowiska w radach nadzorczych i zarządach, by objęli je ludzie kompetentni, którzy dobrze przygotują te spółki do sprywatyzowania.

Rok 2008: radykalne uproszenie prawa opodatkowane, wprowadzenie jednego okienka, skrócenia sądowego orzekania w sprawie egzekwowania poborów, zwiększenie efektywności przedsiębiorstw. Uwolnienie przedsiębiorców od biurokratycznej gehenny (...) pozwoli nam w 2012 na obniżenie bezrobocia do poziomy średniej europejskiej.

Wzrost gospodarczy: Jak doprowadzić do jego przyspieszenia? Odpowiedzialna polityka NBP, trzymanie w ryzach finansów państwa, zmniejszanie deficytu. W sejmowych pracach nad budżetem na 2008 zapewnimy większe środki na rozwój, szczególnie na edukację.

Budżet: Chcę dążyć do równoważenia i stabilności budżetu, aby m.in. szybciej wprowadzić euro i zapewniać zwiększenie inwestycji zagranicznych.

Pracownicy i pracodawcy: Będziemy stać na straży praw pracowniczych, ale i zmienimy prawo, aby pracodawcom było łatwiej. Liberalna polityka gospodarcza i solidarna polityka społeczna - to nasza propozycja. To dobry moment historyczny, przez ostatnie dwa lata niedostatecznie wykorzystany.

Gospodarcze kamienie milowe: Podstawą dla mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i danin publicznych. W gospodarce rynkowej (...) zaufanie ma znaczenie pierwszorzędne. Oznacza m.in., że inwestycje będą proporcjonalne do dochodów, oznacza prawo do dobrej płacy i zysków.

Wypowiedzi premiera Tuska pochodzą z relacji opublikowanej na stronie Gazety Wyborczej .

Computerworld