Windows XP: wkrótce Service Pack 3

Microsoft udostępnił 15 tys. zarejestrowanych testerów wersję RC (Release Candidate) trzeciego zestawu uaktualnień i poprawek dla Windows XP - SP3. Nastąpiło to w zaledwie kilka dni po premierze Service Pack 1 dla Windows Vista.

SP3 dla Windows XP będzie jednocześnie ostatnim znaczącym uaktualnieniem dla tego systemu operacyjnego. Z zapowiedzi Microsoftu wynika, że jego premiera planowana jest na pierwszą połowę 2008 r., choć firma zastrzega, że termin ten jest "elastyczny". "Termin może zostać zmieniony, jeśli użytkownicy testujący dodatek zasugerują nam wprowadzenie do niego dodatkowych zmian" - mówi rzecznik koncernu z Redmond. Wiadomo już, że Microsoft chce w pewnym momencie opublikować wersję testową SP3, która będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych, a nie jedynie zarejestrowanych testerów. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Z lakonicznych informacji Microsoftu na temat SP3 wynika, że dodatek będzie zawierał ok. 1000 różnych poprawek i usprawnień, a także co najmniej cztery nowe funkcje. Część z nich będzie zapożyczona z systemu Windows Vista. Warto przypomnieć, że Windows XP zadebiutował pod koniec 2001 r. Ostatnie znaczące uaktualnienie dla tego systemu - Service Pack 2 - pojawiło się zaś w sierpniu 2004 r.

Daniel Cieślak