Syberyjskie centrum danych Microsoftu

Microsoft będzie prawdopodobnie budować olbrzymie centrum danych składające się z 10 tys. serwerów. Centrum ma powstać w Rosji, blisko miasta Irkuck (Syberia, północny brzeg jeziora Bajkał).

Informację taką podano kilka dni temu na konferencji prasowej, w której wzięli udział przedstawiciele rządu Rosji oraz Birger Steen (szef oddziału firmy Microsoft na Rosję. Jak dotąd nie wiadomo kiedy rusza budowa centrum ani ile będzie kosztować, ale dobrze poinformowane źródła donoszą, że koszt budowy centrum wyniesie ok. 500 mln USD. W raporcie opracowanym przez Data Center Knowledge można przeczytać, że region "jest dla firmy Microsoft atrakcyjny, ponieważ centrum może tu liczyć na pewne i stabilne źródła zasilania".

Microsoft ujawnił również że zamierza zbudować centra danych w Chicago (USA) i Dublinie (Irlandia). Będą to większe centra niż na Syberii. W centrum w Irlandii będzie np. pracować ok. 100 tys. serwerów. Centrum w Chicago zostanie uruchomione w 2008 r. i będzie prawdopodobnie największą tego rodzaju jednostką na świecie. Wiadomo już, że centrum będzie obsługiwać od 35 do 50 osób.

Microsoft nie informuje, kto będzie pracować w syberyjskim centrum. Jest to ważna kwestia biorąc pod uwagę fakt, że centrum znajdzie się w obszarze znanym z bardzo surowego klimatu i wyjątkowo ostrych zim.

Janusz Chustecki