Nowe wydania dystrybucji Pioneer

Pioneer wydał dwa nowe wydania swoich dystrybucji Linux: Pioneer Basic 3.0.2.0 Final i Pioneer Explorer 1.2.0.9 RC 2. Wraz z nimi zmienił się również okres wsparcia dla wydania Explorer.

Pioneer Basic to uniwersalny system operacyjny, bazujący na popularnym Kubuntu. Dystrybucja jest dostępna w dwóch wariantach: utrzymywanym przez społeczność i komercyjnym. W przypadku tego drugiego klient otrzymuje wydanie pudełkowe systemu wraz z zapewnionym wsparciem technicznym, dodatkowym oprogramowaniem (w tym CrossOver Office) i dostępem do rozszerzonych składnic pakietów. Chociaż systemy Pionieer to wielofunkcyjne platformy, najlepiej nadają się one na stację roboczą.

Nowa wersja Pioneer Basic zawiera dziesiątki ważnych poprawek i zaktualizowanych pakietów. Chociaż wielu użytkowników oczekiwało implementacji KDE 4 w wydaniu 3.0.2.0, twórcy postanowili jeszcze nie dodawać tego elementu (prawdopodobnie ze względu na jego małą stabilność). Mimo to, wydanie Explorer (dystrybucja ma charakter testowy - pomysły w niej zawarte i zaakceptowane przez społeczeństwo są implementowane w wydaniu Basic) już teraz pozwala na wybór między KDE 3.5.x, a KDE 4. Gałąź Explorer projektu zmieniła również swój okres wsparcia na 3 lata.

Więcej informacji znajduje się na stronie domowej projektów.

Grzegorz Kurzejamski