CenterNet i Mobyland wkrótce na rynku GSM

Nowi operatorzy komórkowi coraz bliżej rozpoczęcia działalności na polskim rynku komórkowm. Wczoraj (30 listopada) UKE oddalił protesty w sprawie ostatniego przetargu na częstotliwości GSM 1800.

Jak podaje Gazeta, nowi operatorzy komórkowi, którzy będą w Polsce budować własną infrastrukturę, zostali wybrani we wrześniu. Wygrali przetarg ogłoszony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Natychmiast pojawiły się protesty firm, których wnioski przegrały. PTK Centertel, operator sieci Orange, zarzucił Urzędowi naruszenie prawa podczas przetargu i złożył wniosek o unieważnienie wyników. Zdaniem władz Centertela przyjęte przez UKE zasady przeprowadzania przetargu dyskryminowały operatorów posiadających już częstotliwości. UKE ustalił bowiem, że ewentualni nowi operatorzy komórkowi zapłacą stokrotnie mniejszą opłatę licencyjną za rezerwację częstotliwości niż operatorzy działający już na rynku. Podobny protest złożyła też Polska Telefonia Komórkowa, operator sieci Era.

"Podpisałam już decyzję o udzieleniu rezerwacji częstotliwości 1800 MHz firmom, które przetarg wygrały" - mówi Gazecie Anna Streżyńska, prezes UKE. Chodzi o CenterNet, spółkę zależną od NFI Midas, która będzie działać m.in. pod marką Extreme Mobile. Operator ten chce zdobyć w ciągu pięciu najbliższych lat ok. 2,5 mln klientów. Drugim z wygranych jest spółka działająca pod marką Mobyland. Stoi za nią konsorcjum, w którego skład wchodzi m.in. włoska Eutelia.

W rozmowie z nami Leszek Siwek, prezes CenterNet, stwierdza, że w ciągu 2-3 lat operator ten wybuduje infrastrukturę "niezbędną do świadczenia usług w obszarach strategicznych dla firmy". Wcześniej będzie korzystał z roamingu krajowego, jak Play. W przeciwieństwie jednak do niego, CenterNet stawia na usługi GSM, a nie 3G.

Adam Jadczak