Bauer przejmuje Interię

Dzisiaj firma Bauer Media Invest GMBH podpisała umowę z Comarch SA, większościowym udziałowcem Interii, na mocy której Comarch SA zobowiązał się do sprzedania Bauer Media walorów Interia.pl S.A. w publicznym wezwaniu na akcje. Tym samym większościowym udziałowcem portalu Interia.pl stanie się firma medialna - znane wydawnictwo prasowe Bauer.

Po nabyciu akcji Comarch S.A., Bauer będzie dysponował 89,4% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Interia.pl S.A.

Do ComArch S.A. należy 11,609 mln akcji, które odpowiadają za 48,48% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Pozostali udziałowcy Interia.pl S.A. to Radio Muzyka Fakty sp. z o.o., oraz Broker FM S.A, obie spółki są zależne od Bauer Media.

- Przejęcie Interia.pl jest dla Grupy Bauer kolejnym ważnym krokiem w rozwoju strategii multimedialnej. Dostrzegamy duży potencjał synergii między prasą, radiem i internetem w zakresie tworzenia treści redakcyjnych, szerokiej oferty reklamowej i wzajemnej promocji. Wysoka aktualna pozycja Interia.pl w rankingu najważniejszych polskich portali stwarza solidne podstawy do nadania temu procesowi wysokiej dynamiki. Szczegóły strategii zostaną ogłoszone w pierwszym kwartale 2008 roku - mówi Witold Woźniak, prezes Grupy Bauer.

Comarch S.A. zrezygnował z inwestycji w spółkę medialną jaką jest Interia.pl S.A. -Sprzedając większościowy pakiet Interia.pl porządkujemy aktywa grupy Comarch. Podstawowa działalność Comarch to budowa systemów informatycznych. Dalsze zaangażowanie w Interię wymagałoby budowy grupy medialnej, co nie jest naszym celem - mówi prezes Comarch SA, profesor Janusz Filipiak.

"Grupa Bauer i Comarch planują kontynuację współpracy technologicznej i informatycznej po sfinalizowaniu transakcji" - informują spółki w komunikacie.

Grupa Bauer działa w Polsce od 16 lat. Jest jednym z największych wydawców magazynów i prasy w kraju. Wydaje m.in. takie tytuły jak "Życie na gorąco", "Twój Styl", "Bravo", "PC Format". Grupa Wydawnicza Bauer Media do której należy polskie Wydawnictwo Bauer została założona w Niemczech pod koniec XIX wieku.

Spółka Interia.pl S.A. powstała w sierpniu 1999 r. jako wspólne przedsięwzięcie lidera polskiego rynku informatycznego firmy Comarch S.A. oraz największej polskiej stacji radiowej RMF FM. W 2001 roku spółka zadebiutowała na GPW w Warszawie (INT). Portal Interia.pl był we wrześniu piątą największą witryną w Polsce i trzecim najpopularniejszym portalem z 6,6 mln użytkowników i zasięgiem na poziomie 48% (dane za Megapanel PBI/Gemius). Po trzech pierwszych kwartałach 2007 r. przychody Interia.pl wyniosły 45,7 mln zł w porównaniu do 37,7 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk netto spółki po trzech pierwszych kwartałach wyniósł 5,9 mln zł.

Comarch S.A. jest firmą informatyczną, globalnym dostawcą biznesowych rozwiązań IT obsługujących relacje z klientami i optymalizujących działalność operacyjną oraz procesy biznesowe.

Jutro w Internet Standard więcej informacji na temat transakcji i jej konsekwencji.

Piotr Zalewski