Elektroniczne rachunki z KIR w przyszłym roku

W I kw. 2008 r. Krajowa Izba Rozliczeniowa zamierza uruchomić zapowiadane od miesięcy własne usługi typu EBPP - elektronicznej prezentacji i płatności rachunków.

KIR SA chce pośredniczyć w regulowaniu rachunków wystawionych przez tzw. masowych wierzycieli (firmy telekomunikacyjne, dostawcy mediów). W ramach EBPP (Electronic Bill Presentment and Payment) klienci zamiast papierowych faktur będą otrzymywać od usługodawców rachunki w postaci elektronicznej, widoczne z poziomu ich kont bankowych.

Klient posiadający konto internetowe w danym banku, po zalogowaniu się do systemu, zostanie poinformowany o płatnościach. Będzie też mógł - w odróżnieniu od standardowego przelewu - błyskawicznie zrealizować fakturę bez potrzeby wpisywania numeru konta, adresu czy nazwy wierzyciela - zapewnia KIR.

Kilka lat temu podobne usługi wprowadził BillBird SA(obecnie nie obsługujący już płatności przez internet). Na rynku EBPP działa także warszawska spółka BillNet. Rozwiązania EBPP jak dotychczas nie zyskały popularności w Polsce. Krajowa Izba Rozliczeniowa spodziewa się jednakże dużego zainteresowania klientów nową usługą - co jest związane z rosnącą popularnością bankowości elektronicznej, a także oszczędnościami dla usługodawców (koszty druku i dystrybucji papierowych faktur).

"Zakończyliśmy wewnętrzne testy wdrożeniowe EBPP. Uzgodniliśmy także warunki wdrożenia pilotażowego usługi EBPP z liderem bankowości internetowej oraz ze znaczącą spółką sektora energetycznego" - mówi Bartosz Drabikowski, członek zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej SA.

Jak już informowaliśmy usługi EBPP to jeden z elementów nowej strategii Krajowej Izby Rozliczeniowej. Spółka zamierza aktywnie promować usługi elektronicznej archiwizacji dokumentów eArchiwum, e-podpisu SZAFIR i własny system płatności w sklepach internetowych PayByNet.

Czytaj także:

- KIR zmienia strategię

- Faktury TP dostępne przez Internet

Jarosław Ochab