AMD opóźnia produkcję układu Barcelona

AMD poinformował wczoraj, że masowa produkcja czterordzeniowego procesora Opteron o nazwie kodowej Barcelona ruszy później niż to pierwotnie zakładano. Przyczyna - w procesorze wykryto usterkę, którą firma musi usunąć.

Firma zlokalizowała w wbudowanej w układ pamięci buforowej L3 usterkę, która może powodować problemy. Usterkę można usunąć na kilka sposobów, również przez wprowadzenie poprawki do systemu BIOS. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

AMD pracuje obecnie intensywnie z partnerami, tak aby usunąć usterkę i uruchomić produkcję procesora na masową skalę jeszcze w pierwszym kwartale 2008 r. Produkcja próbnych egzemplarzy czterordzeniowego procesora Opteron ruszyła we wrześniu tego roku. AMD przekazał wtedy procesor wybranym firmom, które przystąpiły do jego testowania.

Opóźnienie produkcji procesora Barcelona wpłynie zapewne na wyniki finansowe firmy AMD, która toczy zaciętą walkę o prymat pierwszeństwa na rynku serwerowych układów CPU z Intelem i ostatnio przegrywa ją. Intel wprowadził np. w listopadzie do swojej oferty czterordzeniowy procesor Penryn, wytwarzając go przy użyciu technologii 45 nm. AMD produkuje ciągle swoje procesory w oparciu o technologię 65 nm.

Janusz Chustecki