Iran zbudował superkomputer oparty na Opteronach

Iran twierdzi, że pomimo nałożonej na niego przez USA sankcji (zakazującej sprzedawania zaawansowanych technologii komputerowych) zbudował jeden z największych na Bliskim Wschodzie superkomputerów.

Superkomputer składa się z procesorów Opteron i został zbudowany w laboratorium HPCRC (High Performance Computing Research Center) należącym do Amirkabir University of Technology (Teheran). Jest to superkomputer pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, przetwarzający dane z maks. szybkością 860 gigaflopów (860 mld operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). System składa się z 216 rdzeni obliczeniowych Opteron i według zapewnień Iranu będzie wykorzystywany do wykonywania obliczeń związanych z prognozowaniem pogody i do prowadzenia badań metereologicznych.

Iran nie po raz pierwszy chwali się, że zbudował wydajny system obliczeniowy oparty na opracowanej przez amerykańską firmę technologii komputerowej. I tak np. naukowcy pracujący w Amirkabir University zbudowali w 2001 r. klaster składający się z 32 węzłów obliczeniowych (komputerów PC) zawierających intelowskie procesory Pentium III. Rok później zbudowano inny klaster, tym razem składający się z ośmiu węzłów zawierających procesory Pentium IV.

Pozostaje pytanie, jak procesory Opteron dostały się do Iranu? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć, analizując zdjęcia umieszczone na witrynie WWW założonej przez laboratorium IHPCRC. Na jednym ze zdjęć widać osoby budujące centrum badawcze o nazwie "cluster of IRIMO." IRIMO to akronim irańskiej instytucji metereologicznej. Jedna z osób trzyma śrubokręt, a za nią widać pudła, na których po powiększeniu zdjęcia można odczytać napisy "Thacker" i "U.A.E." (U.A.E., czyli United Arab Emirates).

Thacker FZE to nazwa autoryzowanego dostawcy produktów AMD, mającego swoją siedzibę w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Dostawcę tego można znaleźć, pod nazwą Sky Electronics, na stronie WWW firmy AMD. Dyrektorem Sky Electronics jest Manoj Thacker. Firma Sky Electronics zaprzecza wszystkiemu, ale wątpliwości pozostają.

W odpowiedzi na pytania dotyczące tej sprawy, AMD wydał oficjalne oświadczenie, w którym można przeczytać,

"AMD nigdy nie wydał zezwolenia na dostawę jakiegokolwiek swojego produktu do Iranu - czy też do innego objętego embargiem kraju - czy to w sposób bezpośredni czy też pośredni. AMD postępuje zgodnie z przepisami ustanowionymi przez Stany Zjednoczone, regulującymi kwestie eksportu towarów, a wszyscy autoryzowani dostawcy produktów AMD złożyli nam zapewnienie, że będą postępować podobnie w odniesieniu do oferowanych przez siebie produktów, w tym do rozwiązań AMD".

Janusz Chustecki