Toshiba wkracza na rynek SSD

Japońska firma Toshiba (producent układów scalonych) poszerzy w najbliższym czasie swoją ofertę o dyski SSD oparte na pamięciach flash.

Toshiba (drugi na świecie producent pamięci typu flash/NAND) zapowiada, że będą to dyski SSD o pojemności od 32 do 128 GB. Produkcja dysków o wielkości 1,8 i 2,5 cala ma ruszyć na masową skalę w maju 2008 r. Wcześniej w ofercie firmy ma się pojawić notebook zawierający jej dysk SSD.

Dyski mają być bardzo cienkie (3 mm), a znajdujące się w nich układy pamięci flash będą produkowane w oparciu o technologię 56 nm. Dyski będą odczytywać dane z szybkością 100 MB/s, a zapisywać z szybkością 40MB/s.

Dyski SSD (instalowane najczęściej w przenośnych systemach obliczeniowych) znane są od lat, ale nie są jak dotąd szeroko stosowane, głównie ze względu na to, iż są drogie. Ich cena jednak systematycznie spada, co stwarza nadzieję, że utorują sobie wreszcie drogę na rynek. Najważniejszymi producentami dysków SSD są obecnie firmy Samsung, SanDisk, Micron i Texas Memory.

Janusz Chustecki