Świąteczne zakupy online niebezpieczne dla firm

Wraz ze wzrostem popularności zakupów przez Internet, szał świątecznych zakupów trwa również w godzinach pracy. Co dziesiąty pracownik dokonuje zakupów w Internecie wykorzystując firmowe komputery. BSA twierdzi, że mogą one doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa sieci korporacyjnych.

Z badania przeprowadzonego w dniach 2-6 listopada br. przez RT Strategies na zlecenie BSA (Business Software Alliance), wynika, iż zakupy online były najbardziej popularną formą wykorzystywania komputerów firmowych w celach innych niż zawodowe. Przebadano ok. 4000 pracowników z 20 krajów. Statystycznie, co trzeci prezent gwiazdkowy był kupiony za pośrednictwem Internetu. Ponad 30% ankietowanych przyznało, że zakupów internetowych dokonywało w godzinach pracy, z komputerów firmowych. Odnotowano również blisko 10% wzrost popularności zakupów internetowych jako źródła prezentów na święta.

Zdaniem przedstawicieli BSA wiele osób - często nieświadomie - instaluje na firmowych komputerach liczne aplikacje, rzekomo służące zakupom internetowym. Niektóre z takich programów wcale nie pochodzą z witryn sklepu i zawierają szkodliwe oprogramowanie, zagrażające wydajności sieci i bezpieczeństwu firmowych danych. Dodatkowo, według autorów raportu, nielimitowany dostęp do systemów sprzedaży online zwłaszcza ogarniętych szałem przedświątecznych zakupów rozprasza pracowników i tym samym obniża ich produktywność.

"W godzinach pracy wiele osób wchodzi do Internetu z zamiarem zabicia czasu " - mówi John Wolfe kierujący grupą zajmującą się specyfiką Internetu w BSA. "Niepokojące jest to, że tego rodzaju działania pracowników mogą prowadzić do zwiększenia obecności wirusów i innego rodzaju szkodliwych aplikacji w firmowym środowisku IT. Poza tym, niektóre materiały ściągane dla rozrywki są objęte prawem autorskim i mogą narażać pracodawców na określone zarzuty i wymierne straty finansowe " - dodaje. Business Software Alliance zaleca więc przedświąteczne kontrole bezpieczeństwa środowiska informatycznego.

Piotr Waszczuk