Referencyjna architektura bezprzewodowych kart grafiki

Dwie firmy (DisplayLink i Alereon) opracowały wspólnie referencyjną architekturę bezprzewodowych adapterów grafiki wykorzystujących połączenia Wireless USB, dzięki którym komputery PC mogą przesyłać dane do monitora drogą radiową.

Połączenia Wireless USB są oparte na technologii znanej pod skrótem UWB (Ultra Wideband). Pozwala ona transmitować dane na odległość ok. 10 metrów z szybkością do 110 Mb/s lub na odległość 3 metrów z szybkością do 480 Mb/s. Istotną zaletą UWB jest niski pobór mocy.

Nowa architektura zostanie oficjalnie zaprezentowana w styczniu 2008 r. na targach Consumer Electronics Show (w Las Vegas). Technologia wykorzystuje bezprzewodowy chipset produkowany przez Alereon (układ AL5000, posiadający certyfikat WiMedia Alliance ) oraz firmową metodę renderowania danych wideo opracowaną przez DisplayLink. Bezprzewodowy adapter pozwala wyświetlać obrazy z rozdzielczością 1680 x1050 pikseli (przy 16,7 mln kolorów). Dane są transmitowane drogą bezprzewodową wykorzystując częstotliwości w paśmie 3,1 GHz do 10,6 GHz.

DisplayLink opracował już metodę transmitowania danych do monitora przez standardowe złącze USB, opracowując technologię, którą firma Samsung zastosowała w swoich monitorach UbiSync LDC. Monitor komunikuje się wtedy z komputerem przez okablowanie miedziane, ale użytkownik nie musi w nim instalować karty graficznej. Zamiast karty graficznej w pamięci komputera trzeba wtedy zainstalować odpowiednie oprogramowanie.

Janusz Chustecki